,

Fırsatçıların oyunu çöktü! Sıfır araçlar tekrar ortaya çıktı

Bayilerin sıfır araçlarını saklayarak fırsatçılık yapmasının ardından Ticaret Bakanlığı harekete geçmişti. Bakanlığın hamlesi sonrası sıfır araçlar tek tek piyasaya çıktı. Yılın ilk 6 ayında "yok" denilerek satılmayan sıfır araçlar, yüzde 10 zamlı olarak bayilerin vitrininde satışa çıktı.

Fırsatçıların oyunu çöktü! Sıfır araçlar tekrar ortaya çıktı

Sıfır araç arayanlar, aylardır bayilerden eli boş çıkıyordu. "Yok" denilen sıfır araçlar ise ya kapalı AVM otoparklarında ya bayi garajlarında ya da tarlalarda görüntüleniyordu.

Ticaret Bakanlığı, araç satışından kaçan yüksek fiyat talep eden ya da tüketiciyi aksesuar almaya zorlayan firmaların yetki belgesini iptal etmek için düğmeye bastı. Sıfır araçlar da teker teker ortaya çıkmaya başladı.

SIFIR OTOMOBİLLER PİYASAYA ÇIKTI

Yılın ilk 6 ayında sıfır stokla çalışan bayilere bu ay araç gelmeye başladı. Otoparklar sıfır araçlarla doldu ancak bu sefer de satın alan çıkmayınca araçlar bayilerin elinde kaldı.

İKİNCİ ELE İLGİ

Yetkili satış bayileri ansızın piyasaya sıfır otomobilleri sürdü ancak ilgi ikinci ele yönelik oldu galerilerin önü dolup taşıyor.

ZAM ORANLARIN ETKİLİ OLDU

Peki daha önce sıfır araç listelerine adını yazdırmak için yarışan tüketici, neden ikinci ele kaydı? Çünkü uzun süredir stoklanan sıfır araçlar yüzde 10 zamlı fiyat ile piyasaya sürüldü.

İkinci el otomobillerdeki artış oranı ise yüzde 4'te kaldı. Ağustos ayında sıfır araca yeni zam beklentisi de tüketiciyi ikinci el araca yöneltti.

 

Kaynak : Sabah Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler