,

Ankara-Sivas YHT bilet fiyatları belli oldu

Ankara Sivas hızlı tren hattı hakkında araştırmalar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan açılış ile birlikte mayıs ayı sonuna kadar ücretsiz ulaşım sağlanacağı belirtildi. Ankara-Yozgat-Sivas arasında hizmet verecek yüksek hızlı tren hattı bilet fiyatları merak ediliyor. İşte Ankara-Sivas YHT tren bilet fiyatları…

Ankara-Sivas YHT bilet fiyatları belli oldu

26 Nisan 2023 tarihinde açılışı yapılan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı hizmete başladı. İlk sefer Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ile gerçekleştirildi. En çok araştırılan konulardan biri bilet fiyatları olurken merak edilen sorunun yanıtı geldi. İşte Ankara-Sivas YHT tren bilet fiyatları…

MAYIS AYINDA ÜCRETSİZ OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile birlikte Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas arasında hizmet verecek Yüksek Hızlı Tren Hattının Mayıs sonuna kadar ücretsiz olduğu duyuruldu. Başkan Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:
"Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas Hızlı Tren Hattımız Mayıs ayı sonuna kadar ücretsiz... Milletimize hayırlı olsun"

12 SAATTEN 2 SAATE DÜŞÜRÜLDÜ

405 kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyondan oluşuyor. Yapılan hat ile birlikte Ankara ve Sivas arasındaki 603 kilometrelik mesafe 405 kilometreye düştü. Normal şartlarda 12 saat süren demiryolu seyahat süresinin 2 saate düştü belirtilirken Ankara-Yozgat arası ise 1 saate indirildi.

Yapılan tren hattı 66 kilometre uzunluğunda olurken 49 tünel, 27 kilometre uzunluğunda 49 viyadükten oluşuyor. Projedeki en uzun tünel 5125 Metre ile Akdağ madeni bölgesinde yer alırken en uzun demiryolu viyadüğü ise 2220 metre ile Çerikli Kırıkkale'de inşa edildi.

ANKARA-SİVAS YHT BİLET FİYATLARI NE KADAR?

Otobüs firmalarına göre daha hızlı ve daha uygun fiyatlarla hizmet veren Türkiye Cumhuriyeti Demiryolları YHT bilet fiyatları ile vatandaşların ilk tercihi oluyor. Vatandaşların bütçesini zorlamak durumunda kalmadan uygun fiyata seyahat edebileceği belirtilirken yeni tren hattının fiyatları da belli oldu. Ankara ve Sivas arasında yolculuk yapmak isteyen vatandaşların ödeyeceği bilet tutarları şu şekildedir:

    Elmadağ: 60 TL
    Kırıkkale: 110 TL
    Yerköy: 144 TL
    Yozgat: 144 TL
    Sorgun: 160 TL
    Akdağmadeni: 180 TL
    Yıldızeli: 200 TL
    Sivas: 275 TL

KARAR

İlişkili Haberler

Manşetler