,

Altın 2,5 ayın en düşüğüne yakın

Altın, ABD borç tavanı anlaşmasında iki tarafın şartlar üzerinde anlaşmaya varması sonrası Mart ortasında beri en düşük seviyesine yakın seyretti.

Altın 2,5 ayın en düşüğüne yakın

Altın, yatırımcıların ABD borç tavanı anlaşmasının kabul edilme şansını ve anlaşmanın hükümet harcamaları üzerindeki etksini değerlendirmesiyle Mart ortasından bu yana en düşük seviyesine yakın bölgede yatay seyretti.

Spot altın ons başına 1947 dolar civarında. Ons altın ve bankalar arası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın ise 1254 TL seviyesinde.

Çeyrek altın 2.060 lira, Cumhuriyet altını 8.330 liradan satılıyor.

ABD Başkanı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Çarşamba günü erken bir tarihte oylanabilecek anlaşmanın Kongre’den geçeceğine güvendiklerini belirttiler.

Yine de şartlar her iki tarafında hoşuna gitmeyecek pek çok madde içeriyor ve anlaşmanın ABD’nin büyümesini desteklemek için kullanılan federal harcamaları sınırlandıracağı için resesyon riskini artırabileceği değerlendiriliyor.

Beklentilerin üstünde gerçekleşecek bir gerilemenin spot altının güvenli varlık cazibesini artırabileceği değerlendirilirken daha fazla faiz artışı gerçekleşmesinin buna ağır basacağı belirtiliyor.

Faizlere duyarlı iki yıllık tahvil getirisi son birkaç haftada keskin şekilde yükselirken bu durum kalıcı enflasyon nedeniyle Fed’in faiz artışlarına son vermesine engel işaret ediyor.

Öte yandan altı haftanın zirvesinde seyreden dolar da değerli metali alıcılar için daha pahalı getirerek altın için olumsuz başka bir faktör oldu.

bloomberght

İlişkili Haberler

Manşetler