,

Rektörlüğü için kanun değişen kişi haktan bahsedebilir mi?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in profesör olması için 2018 yılında CBK'da değişikliği yapılmıştı.

Rektörlüğü için kanun değişen kişi haktan bahsedebilir mi?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bugün özel bir TV kanalında yaptığı açıklamada, mülakatta hak yenmeyeceğini ve bunun için kamera kaydı, komisyon üyelerinin adayları bilmemesi gibi düzenlemelerin olacağını söyledi. İnançlı birisi olduğunu söyleyen Bakan Tekin "mülakatlara hak yenmeyecek" demişti.

Ancak, Yusuf Tekin için 2018 yılında yapılan kişiye özel düzenleme tüm söylemleri boşa çıkarır durumda...

3 sayılı CBK'da 13 Eylül'de yapılan düzenleme ile rektörlüğe yapılacak atamalarda, 3 yıl profesör olarak çalışmış olma şartı kaldırılmıştı.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/09/20180913-6.pdf

Bu değişiklik sonrasında, Hacı Bayram Üniversitesi'ne profesörlük sürecinde 3 seneyi doldurmamış olan MEB eski müsteşarı Yusuf Tekin atanmıştı.

Benzer bir düzenleme 2018 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörlüğü’ne atanan Prof. Nuri Aydın için yapılmıştı. Nuri Aydın’ın rektör olabilmesi için 3 yıllık profesörlük şartı özel bir yasa ile kaldırıldı. 1 yıllık Prof. olan Aydın, göreve geldikten 5 gün sonra yasa eski haline döndürüldü.

Hali hazırda rektör olarak atanabilmek için 3 yıl profesör olarak çalışmış olmak şartı aranmamaktadır.

Şahsına özel bir Cumhurbaşkanlığı düzenlemesi yapılmış olan bir Bakanın, ben kimseinn hakkını yemeyeceğim söylemi inandırıcı mıdır, ziyaretçilerin takdirine bırakıyoruz

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler