,

ÖSYM, YKS ek tercihleri 5 Eylül'de almaya başlayabilir

ÖSYM, YKS ek tercihleri, geçen yılki sürece göre, 5 Eylül 2022 Pazartesi günü almaya başlayabilir.

ÖSYM, YKS ek tercihleri 5 Eylül'de almaya başlayabilir

İlk tercih sonuçlarına göre herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar için YKS ek tercih tarihleri araştırılmaya başlandı. 

YKS EK TERCİH NE ZAMAN 2022?

ÖSYM'nin açıklamasına göre, YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 22 – 26 Ağustos 2022 tarihleri arasında, elektronik kayıtlar ise 22 – 24 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapıldı.

ÖSYM 2021 yılında, ek tercihleri, genel yerleştirmeden tam 10 gün sonra almıştı. Genel tercihlerde kayıtları 6 ila 10 Eylül 2021 tarihleri arasında, ek tercihleri ise 20 ila 23 Eylül 2021 tarihleri arasında almıştı. Gazetememur.com olarak aynı durumun 2022'de de yaşanabileceğini düşünüyoruz. Buna göre YKS ek tercih işlemlerini en erken 5 Eylül 2022 tarihi Pazartesi günü almaya başlayabilir.

Gazetememur.com olarak YÖK'ten aldığımız bilgilere göre, üniversite kayıtları tamamlanmış olup, üniversiteler boş kontenjanları bu hafta başından itibaren ÖSYM'ye bildirmeye başladı.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak. Ek yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler