BIST 100 8.334,92 %1.41 Dolar 27,42 %0.08 Euro 29,06 %0.25 Altın Gram 1.628,43 %0.05 Brent Petrol 92,48 %0.3 Bitcoin 28.020,99 %3.71
,

Akademisyenler geçim derdinden kurtarılmalı

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, akademisyenlerin geçim derdinden kurtulması için düzenleme yapılması gerektiğini ifade ederek, hükümete çağrıda bulundu.

Akademisyenler geçim derdinden kurtarılmalı

Ekonomik kriz sebebiyle her kesimin aylıklarına iyileştirme çalışmaları yürütülürken, akademisyenlerin aylıklarına yönelik çalışmalar yapılması için Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, akademisyenlerin geçim derdinden kurtulması için düzenleme yapılması gerektiğini ifade ederek, hükümete çağrıda bulundu.

“AKADEMİNİN NİTELİĞİNİ YÜKSELTMEK İÇİN EKONOMİK KOŞULLAR İYİLEŞTİRİLMELİ”

Üniversitelerin Türkiye’nin bir motor gücü olduğunu ifade eden Geylan, üniversitelerin güçlendirilmesinin önemli olduğunu belirterek, “En başta akademisyenlerimizin ekonomik olarak desteklenmesi gerekmektedir. Şu bir gerçektir ki; lisans düzeyinde akademik başarısı en yüksek olan öğrencilerimizin akademisyenliği tercih etmesi en doğru olandır. Ancak bu şekilde akademinin niteliğini yükseltebiliriz. Fakat akademisyenlerimizin ücret koşullarını iyileştirmediğimiz ve akademisyenlerimizi ekonomik açıdan dezavantajlı bir meslek grubu olarak mahkûm ettiğimiz sürece üniversitelerimizin ve bilim hayatımızın geleceğini tehlikeye atmış oluyoruz” dedi.

“BEKLENTİMİZ, TEDBİR ALINMASI”

Akademisyenler için hükümetten beklentinin düzenleme olduğuna dikkat çeken Geylan, “Hükümetten beklentimiz, akademik kadromuzu geçim derdinden kurtaracak ve bilimsel çalışmalarına katkı sağlayacak şekilde ücretlerde iyileştirme yapması hususunda bir an önce tedbir almasıdır” ifadelerini kullandı.

Mehmet Fahri Özkan / Milli Gazete

İlişkili Haberler

Manşetler