,

Web kamerasını açık tutmaya zorlamak 'insan hakları ihlali' sayıldı

Hollanda’da bir mahkeme, bir şirketin personelinden çalışma saatleri boyunca web kamerasını açık tutmaya zorlayan kararını ‘insan hakları ihlali’ olarak tanımladı.

Web kamerasını açık tutmaya zorlamak 'insan hakları ihlali' sayıldı

TechCrunch haber sitesinin aktardığına göre, Florida’daki (ABD) telepazarlama firması Chetu, günde dokuz saat web kamerasıyla izlenmeyi reddettiği için çalışanının işine son verdi. Şirket, Hollanda’da yaşayan ve şirkette uzaktan çalışan personeli ‘çalışmayı reddetme’ ve ‘itaatsizlik’ nedeniyle işten çıkardığını açıkladı. Ancak çalışan, bütün gün izlenmekten rahatsız olduğunu belirtti ve mahkeme belgelerine göre şirketiyle yazışmasında bu konuyu, “Bu, mahremiyetimin ihlali ve beni gerçekten rahatsız ediyor. Kameramın kapalı olmasının nedeni bu” diyerek ifade etti.

Söz konusu çalışan, şirketine ayrıca "Dizüstü bilgisayarımdaki tüm etkinlikleri zaten izleyebiliyorsunuz ve ekranımı paylaşıyorum." diyerek zaten şirket tarafından tüm bilgisayar geçmişinin takip edildiğini, ne kadar çalışıp çalışmadığının açıkça görüldüğünü belirtti. Ama ismi açıklanmayan çalışanın bu açıklaması da şirket tarafından kabul görmedi ve işten çıkarıldı. Çalışan, mahkemeye başvurarak hakkını aramaya başladı. 

ŞİRKETE 50 BİN DOLAR CEZA KESİLDİ

ABD merkezli Chetu firmasının katılm göstermediği Hollanda’daki davada karar açıklandı. ABD merkezli şirketin Hollanda’da yaşayan ve uzaktan çalışan personelini, çalışma saatlerinde web kamerasını açık tutmaya zorlaması mahkeme tarafından ‘çalışanların mahremiyetine saygıyla çelişiyor’ ve bu da ‘insan haklarının ihlali’ olarak görüldü.

Kararda, "Hollanda'da günde sekiz saat kamerayla izleme orantısız ve izin verilmiyor" ifadesi yer alırken, bunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. maddesini de ihlal ettiği vurgulandı. Bununla birlikte, Florida eyaletinde çalışanlar yasa dışı olmadığı sürece herhangi bir nedenle kovulabilir. Ancak Hollanda'da ve diğer AB ülkelerinde, birini kovmak için geçerli bir nedeninizin olması gerekiyor (iş yapmayı reddetme, kusurlu davranış vb.), aksi takdirde çalışanın buna itiraz etme hakkı bulunuyor. 

Mahkeme, Chetu'nun çalışanı haksız yere işten çıkardığına hükmetti ve işçinin ödenmemiş ücretleri, mahkeme masrafları ve kullanılmayan tatil günleri için şirketin 50 bin dolar para cezası ödemesine karar verdi.

Kaynak : Türkiye Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler