,

Vatandaşların bankalara borcu bir haftada 32 milyar lira daha arttı

Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2022 yılında borçlanan ve icralık olan vatandaşların sayısına dikkat çekti. Gürer, "Vatandaşların bankalara olan borcu bir haftada 32 milyar lira daha arttı." dedi.

Vatandaşların bankalara borcu bir haftada 32 milyar lira daha arttı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2022 yılında da borçlanan ve icralık olan vatandaşların sayısının hızla arttığına dikkat çekti. Gürer, “Bireysel krediler ve kredi kartı borçlarındaki artışlar 2022 yılı boyunca devam etti. Negatif reel faizin de teşviki ve yüksek enflasyon nedeniyle harcamalarını öne çekip borçlanan vatandaşların bankalara olan borcu bir haftada 32 milyar lira daha artarak 23 Aralık itibarıyla 1 trilyon 533 milyar liraya yükseldi.” dedi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Ömer Fethi Gürer, şunları kaydetti:

“Bireysel krediler ve kredi kartı borçlarındaki artışlar 2022 yılı boyunca devam etti. Negatif reel faizin de teşviki ve yüksek enflasyon nedeniyle harcamalarını öne çekip borçlanan vatandaşların bankalara olan borcu bir haftada 32 milyar lira daha artarak 23 Aralık itibariyle 1 trilyon 533 milyar liraya yükseldi. Vatandaşların bu borcunun 1 trilyon 103 milyar lirası bireysel (konut, otomobil, ihtiyaç) kredilerinin, 430 milyar lirası da kredi kartı borç bakiyelerinden kaynaklanıyor. Son hafta tüketici kredilerinde 16,4 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 16 milyar liralık artış kaydedildi. Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen ve henüz varlık yönetim şirketlerin devretmedikleri takipteki borçları ise 30,8 milyar lira oldu. Vatandaşların bankalara olan borcunda yıl boyunca 507 milyar liralık, toplam borçlarında ise 513 milyar liralık artış yaşandı. BDDK’nın verilerine göre vatandaşlar bu yıl ocak-kasım döneminde kredi kartı ve tüketici kredisi borçları için bankalara toplam 166,1 milyar lira faiz ödediler. Ödenen faiz geçen yılın aynı dönemine göre 59,3 milyar lira arttı.”

BİR YILDA İCRA DAİRELERİNE 8 MİLYON 599 BİN YENİ DOSYA

“Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere göre 1 Ocak – 30 Aralık 2022 tarihleri arasında icra ve iflas dairelerine UYAP üzerinden toplam 8 milyon 599 bin yeni dosya geldi. Gelen dosya sayısı 2021 yılına göre 588 adet bin arttı. Bu dönemde 7 milyon 928 bin dosya da sonuçlandırıldı. Sonuçlanan dosya sayısı da bir önceki yıla göre 303 bin adet artış gösterdi. Yeni gelen dosya sayısı 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 7,3 oranında arttı. İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı ise 640 bin adet artarak 30 Aralık 2022 itibariyle 23 milyon 236 bine çıktı. Süreç borç ile süren bir yaşama dönüştü.”

İKTİDAR BİR BAHAR HAVASI ESTİRME ÇABASI İÇİNDE

“İşçi, çiftçi, esnaf, sanayici, emekli her kesimin artan sorunları karşısında gündemi sürekli saptırıp ekonomik krizi saklamaya çalışan siyasi iktidar seçim sürecinde geçici bir bahar havası estirme çabası içinde. Bütün uğraşlarına karşım çarşı pazar market yangın yeri. Fiyat artışları durmuyor. Yapılan iyileştirmeler alım gücüne yansımadan eriyor. Zor bir yıl daha başladı. Seçim ile mevcut iktidarın gitmesi kısa sürede dengelerin oturmasını sağlar. İsraf ve şaşalı harcamalardan arınan hak, hukuk, adalet ile hakkaniyetli adil bir yaşamın kapısı açılması ile sorunları önemli ölçüde çözülecek ve kısa dönemde ülkemiz insanı yeniden mutlu olacağı dönem başlayacaktır. Altılı masanın çözüm önerileri ile oluşturduğu yeni dönem her kesime soluk aldıracaktır.”

MİLLİ GAZETE

İlişkili Haberler

Manşetler