Yaşam

Türkiye'den Almanya'ya 'Erdoğan'a hakaret' kınaması

Türkiye, Almanya Parlamento Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ilişkin sözlerini kınadı.

Eklenme : 28 Eylül 2022 Çarşamba 07:00 - Güncelleme : 28 Eylül 2022 Çarşamba 06:42


Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz'a konuyla ilgili Ankara'nın tepkisi iletildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Kubicki’nin Erdoğan'a ilişkin ifadeleri hakkındaki soruya verdiği yazılı cevapta, "Almanya’nın Federal Parlamento Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki’nin, Aşağı Saksonya Eyalet seçim kampanyası kapsamında yaptığı bir konuşmada, Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında kullandığı hakaretamiz ifadeleri en kuvvetli şekilde kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kubicki’nin "bu kabul edilemez ifadelerinin adı geçen parlamento başkan yardımcılığı konumuna yakışmadığı gibi siyasi ahlak ve sorumluluktan da tamamen yoksun olduğunu" vurgulayan Bilgiç, "bu yakışıksız ifadelerin esasen Kubicki’nin siyasi ve ahlaki seviyesi hakkında fikir verdiğini ve bayağılığını gözler önüne serdiğini" kaydetti.

Bilgiç, "Bu konudaki güçlü tepkimiz, bugün Bakanlığımıza çağrılan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’ne de bildirilmiştir." ifadesini kullandı.

Wolfgang Kubicki ne dedi?

Alman basınında çıkan haberlerde, seçim kampanyası sırasında konuşan Kubicki'nin Erdoğan için "lağım faresi" ifadesini kullandığı belirtildi. 

Konuşmasında Berlin yönetimini, "bir sonraki mülteci dalgası ihtimali" konusunda uyaran Kubicki, "bu durumu Türkiye'nin tetikleyecebileceğini" savundu.

tr.euronews.com