,

Türk işi, Japon işi ezilen gariban işçi

Hisarcıklıoğlu’nun Japonlarla ortaklaşa kurduğu fabrikada sendikalı işçilerin işten atılmakla tehdit edildiğini söyleyen Başkan Gök, “İşçiler harakiriye zorlanıyor” dedi.

Türk işi, Japon işi ezilen gariban işçi

Sözcü'den Erdoğan SÜZER'İN HABERİ...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Japon Nisshin ve Marubeni firmalarıyla ortaklaşa kurdukları Nisshin Seifun Türkiye Makarna ve Gıda fabrikasında sendikaya üye olan işçilere baskı yapılarak işten atmakla tehdit edildiği bildirildi.

Fabrikada örgütlenen Şeker-İş Sendikası'nın Başkanı İsa Gök, işçilerin sendika üyeliğinden çıkması için ikna odalarına alınarak baskı ve tehditlere maruz bırakıldığını belirterek, “İşçilerimiz işten çıkarılmayla tehdit edilerek adeta harakiriye zorlanmaktadır” dedi. Firmanın Anayasal suç işlediğini, suçun karşılığının 3 yıl hapis olduğunu belirten İsa Gök, baskı ve tehditlerin durmaması halinde Japonya büyükelçiliği önünde eylemlere başlayacaklarını söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da ortakları arasında yer aldığı Nuh'un Ankara Makarnası'nın Japon Nisshin-Marubeni ile ortak kurduğu Nisshin Seifun fabrikasında üretim 2015 yılında başladı.

İŞTEN ÇIKARMA TEHDİDİ

Şeker-İş Başkanı İsa Gök, Türk-Japon ortaklı fabrikanın önünde bir grup işçiyle eylem yapıp açıklamalarda bulundu. Fabrikada çalışan 103 işçiden 55'ini Şeker-İş üyesi yaparak örgütlenmeyi tamamladıklarını ve Çalışma Bakanlığı'ndan resmi yetkiyi aldıklarını belirten Başkan Gök, işverenin yasanın boşluklarından yararlanıp ‘sudan sebeplerle' itiraz davası açarak sendikal örgütlenmenin önünde engel oluşturmaya çalıştığını söyledi. Başkan Gök, şu açıklamalarda bulundu:

“İşveren, sendikalaşmayı Bakanlığın yazısı üzerinden öğrendiği günden bu güne, işçileri ikna odalarına çekerek sendikalı işçiler ile sendikasız işçiler arasında açıkça ayrım yapmıştır. Kimi zaman sendikadan istifa etmeleri durumunda yeni bir unvan, görevde yükselme ve yüksek miktarda paralarla sözde ödüllendirmeye çalışmış, kimi zaman ise karşı çıkan işçileri tek tek sorgu odalarına çekerek baskılar ve tehditlerle gözdağı vermişlerdir. Nisshin Makarna fabrikası işçileri sendikalı oldukları için ayrımcılığa uğramakta ve işten çıkarılmayla tehdit edilerek adeta harakiriye zorlanmaktadır.”

3 yıl hapis cezası
Şeker-İş Başkanı İsa Gök, Anayasa'nın 51'inci maddesiyle işçilerin sendika üyeliğinden ayrılmaya zorlanamayacağının garanti altına alındığını, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'yla da cebir ve tehditle sendikal faaliyetleri engelleyenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü söyledi.

Samuray ve Yeniçeri benzetmesi
Başkan Gök, işçilere yönelik baskı ve tehditlerin devam etmesi halinde Japon Büyükelçiliği önünde protesto eylemleri yapacaklarını, ardından da Nisshin Makarna fabrikasında yaşanan hukuksuzluğu uluslararası boyuta taşıyarak tüm dünyaya duyuracaklarını söyledi. Gök, “Buradan Nısshın yetkililerine sesleniyoruz; Nasıl ki Samuraylar ve Yeniçeriler ‘Ölmeden Önce Ölme'yi seçmişler ve bunu uygulamışlar ise bugün burada bizler Nisshin Makarna çalışanları olarak ekmeğimiz için sonuna kadar mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

 

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler