USD : 18,59 %0,10
EUR : 18,13 %-0,55
ALTIN (Gr): 1.016,09 %-0,67
BIST 100 : 3.568,85 %0,43
BITCOIN : 19.402,77 %-3,23
Petrol : 98,13 %3,93
Yaşam

Sedat Peker’in iddiaları ardından Arınç: Kapsamlı hukuki süreç başlatılması gerekir

Sedat Peker’in iddia ve ifşaatları ardından iktidar kanadının sessizliği sürerken, halen AKP’li olduğunu vurgulayan eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’tan dikkat çekici bir çıkış geldi. Arınç, kapsamlı hukuki süreç başlatılması gerektiğini söyledi.

01 Eylül 2022 Perşembe 22:06

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in iktidarla suç örgütleri ilişkileri ve yolsuzluklara dair ortaya attığı çeşitli iddialar ve ifşaatlar ardından AKP’nin kurucularından, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’tan dikkat çeken bir çıkış geldi. Arınç, “Kapsamlı bir hukukî süreç başlatılmalı ve iktidarı kendilerine zırh edinerek yasadışı işlere tevessül eden her kim var ise adalete teslim edilmelidir” dedi.

Kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda geçmişte TBMM’de kurulan Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nu örnek veren Arınç, şunları söyledi: “2002’de göreve geldiğimizde en önemli önceliklerimizden biri ‘Temiz Toplum’ idi. Bunun için de süratle TBMM’de Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu kurduk ve çok sayıda suç örgütünün adaletin önüne çıkmasını sağladık.

Keza yetkili olduğumuz kurumlarda da her iddianın arkasını araştırdık, hiçbir hususu göz ardı etmedik.”

Sözlerinin devamında, “Son dönemlerde yolsuzluk, usulsüzlük ve organize suç örgütleri hakkında yapılan ifşaatlar ve ardından yaşanan gelişmeler kamu vicdanını ciddi bir şekilde örselemekte, AK Parti ve Sayın Cumhurbaşkanımız üzerinde de menfi bir algı oluşmasına neden olmaktadır” diyen Arınç, “AK Parti bu değildir! AK Parti, organize suç örgütlerine, nüfuz tüccarlarına ve illegal çıkar odaklarına karşı her daim kamu vicdanının bekçisi olmayı kendine görev edinmiştir” ifadelerini kullandı.

Bugün de yapılması gerekenin net olduğu söyleyen Arınç, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bugün de yapılması gereken nettir. Kapsamlı bir hukukî süreç başlatılmalı ve iktidarı kendilerine zırh edinerek yasadışı işlere tevessül eden her kim var ise adalete teslim edilmelidir.

Adalet teşkilatımızın bu hususlarda üzerine düşen görevleri yerine getirmesi temennisi ile yeni adlî yılın hayırlı olmasını diliyor, tüm yargı mensuplarına görevlerinde başarılar diliyorum.”

birgün