BIST 100 4.849,95 %-0.94 Dolar 19,18 %0.05 Euro 20,88 %-0.11 Altın Gram 1.220,44 %0.02 Brent Petrol 79,17 %-0.11 Bitcoin 27.799,99 %2.7
Ashburnaçık3 °Caçık
,

Osmanlıya dil uzatan Tunç Soyer'e AK Parti ve MHP'den tepki

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in İzmir'in kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümü törenlerinde yaptığı konuşma tartışma yarattı. Soyer'in ''100 yıl önce bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içindeydi'' sözlerine MHP'den ve AK Parti'den sert tepki geldi. MHP lideri Bahçeli, ''Tarihimizi düşman gözüyle yorumlaması iflah olmaz bir cahillik" derken; AK Parti Sözcüsü Çelik ise ''Osmanlı Devleti’ni hedef alması şuursuzluktur'' ifadesini kullandı.

Osmanlıya dil uzatan Tunç Soyer'e AK Parti ve MHP'den  tepki

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, İzmir'in kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümü törenlerinde yaptığı konuşmaya AK Parti ve MHP'den art arda tepkiler geldi.

BAHÇELİ: TARİHİMİZİ DÜŞMAN GÖZÜYLE YORUMLAMASI İFLAH OLMAZ BİR CAHİLLİK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "741. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri" için yayımladığı mesajında, Soyer'in ''100 yıl önce bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içindeydi'' sözlerini ''Cehalet'' olarak nitelendirdi.

MHP lideri, şu ifadelere yer verdi:

''Vatan topraklarına kanlı çizmeleriyle basanlara tek kelime edemeyen bugünün işbirlikçi siyasetçilerinin, tarihimizi düşman gözüyle yorumlaması tedavisi imkansız devşirme hastalığıdır. Ecdanımıza karşı ihanet suçu işlemeleri fıtratlarının gereğidir.''

ÇELİK: OSMANLI DEVLETİ'Nİ HEDEF ALMASI ŞUURSUZLUKTUR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, Tunç Soyer'in açıklamasına tepki gösteren isimlerdendi.

Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde, ülkeye yapılmış düşmanlıklara karşı konuşması gerekenlerin Osmanlı Devleti'ni hedef almasının şuursuzluk olduğunu ifade etti.

Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti'ni kavga ettirmeye çalışanların milletin egemenlik hakları ile sorunu olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:

"Bütün siyasi misyonu Cumhuriyet'imiz ile Osmanlı Devleti’mizi kavga ettirme üzerine kurulmuş olanlar var. Cumhuriyet'imize sahip çıkmak için tarihimizin büyük köklerinden Osmanlı Devleti ile kavga etmek milletimizin kimliğine saldırıdır. Cumhuriyet de bizim, Osmanlı Devleti de."

Kaynak : NTV

İlişkili Haberler

Manşetler