,

Muhtar acı tabloyu gözler önüne serdi: Yüzde 150’lik artış

Gıda başta olmak üzere elektrik, su, doğalgaz gibi önemli giderleri her geçen gün artan vatandaşların ödeyemediği borçlarından dolayı icra dosyalarında geçen yıla göre bu yıl patlama yaşandı.

Muhtar acı tabloyu gözler önüne serdi: Yüzde 150’lik artış

Sözcü'den İlker KILIÇASLAN'ın haberi...

Her ay gelen zamlardan dolayı geçinmekte güçlük yaşayan vatandaş, cebindeki parayı gıda, elektrik, su ve ısınma gibi temel giderlere ayırmaya başladı.

Borçlarına ödemekte güçlük geçen vatandaşın icra dosyalarında geçtiğimiz yıla göre bu yıl patlama yaşandı.

Manisa Şehzadeler ilçesine bağlı 2. Anafartalar Mahallesi Muhtarı Nilüfer Özkan, kendisini ziyarete gelen CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ile CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca'ya kendisine gelen icra dosyalarını göstererek vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntıyı gözler önüne serdi.

“GEÇEN YILA GÖRE İCRA DOSLARINDA YÜZDE 150'LİK ARTIŞ VAR”

Kendi mahallesinin sıkıntılarından çok vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntıyı dile getiren muhtar Özkan, geçtiğimiz yıl ayda 7 icra dosyası gelirken, bu yıl muhtarlığa gelen icra dosyalarının çığ gibi büyüdüğünü ifade etti.


Vatandaşın yaşadığı geçim sıkıntısını artan icra dosyalarının net bir şekilde gözler önüne serdiğini ifade eden Özkan şu ifadelere yer verdi:

*Türkiye'de ciddi bir ekonomik krizin yaşandığını artan icra dosyalarında görüyoruz. Son bir yıl içerisinde muhtarlığımıza gelen evrakların sayısı çok arttı.

*Şuanda muhtarlığa gelen 200 dosyanın 160 tanesi icra dosyası. Geçtiğimiz yıl ayda sadece 6-7 icra dosyası gelirdi. Şimdi neredeyse yüzde 150 oranında bir artış var.

*Yani bir patlama yaşanıyor. Vatandaşımız ise muhtarlığa gelip bu dosyalarını almaya çekiniyor. Çünkü ödeyemeyeceğini çok iyi biliyor.

*Ayrıca muhtarlığımıza gelen dosyaların önemli bir kısmını ise boşanma dosyaları oluşturuyor.

*Bu dosyaların sayısında da gözle görülür bir artış var. Ekonomik sebeplerden dolayı geçinemeyen çiftler artık boşanmayı tercih ediyor.

“YARDIM İÇİN BAŞVURANLARIN SAYIDA ARTTI”

Muhtarlığını yaptığı 2. Anafartalar mahallesinin son bir yıla kadar ekonomik durumu iyi olan ailelerin yaşadığı bir mahalle olduğunu söyleyen muhtar Özkan sözlerine şöyle devam etti:

*Son bir yıla kadar mahallemiz ekonomik durumu iyi olan ailelerin yaşadığı mahallelerimizden biriydi.

*Ancak derinleşen ekonomik kriz ile birlikte bu tam tersine dönmeye başladı. Geçtiğimiz yıl ayda bir kişi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan (SYDV) yardım alabilmek için başvururken, şimdi günde 10 kişi yardım alabilmek için bize başvuruyor. Bir evde iki çalışan olmasına rağmen yardım için geliyorlar. Bu gerçekten acı bir tablo.

 “ARTIK MAHALLEMİZE KİM GELDİ KİM OTURDU BİLGİMİZ YOK”

Mahalle muhtarı Özkan açıklamasında son olarak, Covid-19 salgınında yaşanan kapanmadan önce mahallelerine gelen kişilerin ikametgahlarını kendilerinin yaptığını, ancak kapanmadan sonra artık bu işlemin e-devlet üzerinden yapılmaya başlandığını dile getirerek, artık mahallelerine kimin geldiğini veya gittiğini bilemediklerini dile getirdi.

Muhtar Özkan son olarak şöyle konuştu:

*Pandemiden önce mahallelere gelen kişilerin ikametgahları muhtarlar tarafından düzenleniyordu. O zaman mahallemize kimin gelip kimin gittiğini bilemiyorduk.

*Ancak pandemi de yaşanan kapanmadan sonra şu işlem artık e-devlet üzerinden yapılmaya başlandı. Artık mahallemizde kim oturuyor, kimi geliyor bilmiyoruz.

*Ayrıca muhtarların bağlı olduğu Mekansal Adres Sistemi diye bir sistem vardı. Bunun üzerinden mahallemizdeki yabancıları da görebiliyorduk.

*Ancak 7 ay önce bu sistem muhtarlara kapatıldı. Şimdi mahallemiz de kaç yabancı yaşadığını bilmiyoruz.

“YAŞANAN EKONOMİK FELAKETİ İCRA ARTIŞLARINDA GÖRÜYORUZ”

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ise yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin faturasını muhtarlıklarda artan icra dosyalarında net bir şekilde gördüklerini dile getirerek, vatandaşın her geçen gün yoksullaştığını ifade etti.

CHP'li Balaban yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

*Ülke artık tam bir yangın felaketiyle karşı karşıya. Yaşanan ekonomik yangının faturasını muhtarlıklarımıza gelen icralık dosyalarının artışıyla görebiliyoruz.

*Bu dosyalar Türkiye'nin artık ekonomik anlamda nereye geldiğinin kanıtıdır. Ekonomik krizin altında ezilen vatandaşlarımız icralar sebebiyle artık nefes almayacak duruma geldi.

*Şehzadeler ilçesinde ekonomik düzeyi en iyi olan mahallerimizden biri olan 2. Anafartalar mahallesinde bu durumun yaşanması gerçekten içler acısı bir tablodur. Artık bu mahallemizi de vatandaşlarımızın günden güne yoksullaştığını görüyoruz.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler