BIST 100 8.334,93 %1.41 Dolar 27,40 %0.08 Euro 28,98 %0.01 Altın Gram 1.630,36 %0.17 Brent Petrol 92,52 %0.37 Bitcoin 27.940,98 %3.53
,

Muğla'da uzman çavuşla tartışan doktora hapis istemi

Muğla'da 14 Mart Tıp Bayramı'nda tartıştığı doktoru dövdüğü iddiasıyla görevden uzaklaştırılan uzman çavuşun suçsuz olduğu ortaya çıkmıştı. Uzman çavuşa iftira attığı gerekçesiyle memurluktan ihraç edilen doktora dava açıldı. FETÖ'ye üye olmakla suçlanan doktor hakkında 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

Muğla'da uzman çavuşla tartışan doktora hapis istemi

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde bir uzman çavuşla aralarında yaşananlarla gündeme gelen ve memurluktan ihraç edilen doktor hakkında, FETÖ'ye üye olduğu gerekçesiyle 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Sanık doktor Tahir Tarımer hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla hazırlanan iddianame Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, sanığın 2011'de Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandıktan sonra örgütle irtibatlı yurt ve evlerde kaldığı, öğrencilerin örgütsel sorumluluğunu üstlenen M.G. ile yoğun şekilde irtibat kurduğu ve bu kişi tarafından organize edilen örgütsel mahiyetteki geziyle sohbet toplantılarına iştirak ettiği belirtildi.

Tıp öğrencilerine ve TUS'a hazırlanan okulu bitirmiş kişilere çalışma ortamlarını ayarlama, ihtiyaçlarını giderme ve sohbetlerini yapma gibi örgütsel görevleri olan S.C'ye 4 Şubat 2016'da ilgilenilmesi amacıyla sanığın isminin bildirildiği vurgulanan iddianamede, örgüt elebaşının Bank Asya'ya destek olunması talimatının ardından Tahir Tarımer'in bu bankada hesap açtırdığı bilgisine yer verildi.

İddianamede, Tarımer adına kayıtlı iki GSM hattını, örgütün jandarma mahrem yapılanmasında görev yapan iki kişiye verdiği, bu kişiler tarafından hatların operasyonel hat olarak kullanıldığına ilişkin deliller bulunduğu kaydedildi.

Sanığın sempati ve iltisak boyutunu aşarak örgütün hiyerarşik yapısına dahil olduğu kanaatine varılarak hakkında kamu davası açıldığı belirtilen iddianamede, Tarımer'in 5 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Bu arada, davanın ilk duruşmasının bugün görüleceği öğrenildi.

OLAY

Acil serviste görevli doktor Tahir Tarımer ile 14 Mart'ta hastaneye apandisit şüphesiyle tedaviye gelen Jandarma Uzman Çavuş Ali Aladağlı arasında tartışma çıkmış, Ali Aladağlı'nın doktoru dövdüğü öne sürülmüştü.

Ali Aladağlı olay sonrasında hakkında adli ve idari işlem başlatıldığı için tedbiren görevinden uzaklaştırılmıştı. Soruşturma kapsamında güvenlik kamerası kayıtları ayrıntılı şekilde incelenmiş ve dosyadaki tüm delillerle değerlendirilerek Ali Aladağlı görevine iade edilmişti.

Uzman çavuşun elinden evrak almaya çalıştığı güvenlik kamerasında görülen doktor Tahir Tarımer hakkında ise idari soruşturma başlatılmıştı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturmasında adı geçen Tahir Tarımer 2 ay açığa alınmış, Sağlık Bakanlığınca görevlendirilen müfettişin raporunun ardından da memurluktan ihraç edilmişti.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler