,

mRNA itirafı: 4. dozdan sonra inme geçirme riski taşıyor

ABD Hastalık Kontrol Merkezi, Pfizer – Bionetch’in ürettiği mRNA kovid aşılarının 4. dozdan sonra inme geçirme riski taşıdığını belirtti.

mRNA itirafı:  4. dozdan sonra inme geçirme riski taşıyor

Son dönemde Pfizer’in ve Astrazeneca’nın aşıların yan etkilerine yönelik yeterince test yapmadığı ortaya çıktı.

Pfizer yetkilisi, kovid aşılarının yan etkilerinin test edilmeden piyasaya sürüldüğünü, Avrupa Komisyonu önünde itiraf etti.

Yaşanan gelişmelerden sonra, sağlık kurumları kovid aşılarını mercek altına aldı.

Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), kovid aşılarının 2. Hatırlatma dozundan sonra, yani 4. Aşıdan sonra zararlı yan etkilere sahip olduğunu kabul etti.

İNME

CDC, 4. Doz kovid aşısı olan 130 kişinin, 21 gün içinde inme geçirdiğini belirtti.

CDC, aşıların yakın takibe alındığını belirtti ve hatırlatma dozlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapılabileceğinin sinyalini verdi.

Hastalık Kontrol Merkezi, dünya çapında sağlık kuruluşlarının bu riskler hakkında uyarıda bulunmadığını, daha fazla soruşturma yapılması gerektiğini belirtti. CDC, 4. doz aşı ve inme arasında bağ bulunduğuna dair erken bulgulara ulaşıldığını ifade etti.

SONER YALÇIN YAZMIŞTI

Gazeteci yazar Soner Yalçın, “Kara Kutu” kitabında, AstraZeneca ve Pfizer firmalarının uzmanlara para vererek ilaçlarını nasıl piyasaya sürdüğünü ve reklamını yaptığını yazmıştı.

AstraZeneca’nın piyasaya sürdüğü psikiyatri ilacı sebebiyle birçok kişinin tip-2 diyabet hastalığına yakalandığını kaleme alan Soner yalçın, firmanın bu sebepten dolayı 647 milyon dolar tazminat ödediğini ifade etmişti.

Soner Yalçın, Pfizer firmasının epilepsi ilacını, huysuz bacak sendromu için pazarladığını ve bu şekilde kamu sağlığını hiçe sayarak fazladan kâr ettiğini vurguladı.

Odatv.com

İlişkili Haberler

Manşetler