,

Meksika'daki uzaylı fosiller gerçek mi yalan mı?

Mexico City'deki bir kongre duruşmasında "insan olmadığı" iddia edilen iki varlığın kalıntıları sunuldu. Gazeteci ve ufolog Jaime Maussan tarafından sunulan 'cesetlerin' dünya dışı bireylerin 1000 yıllık fosilleşmiş kalıntıları olduğu iddia edildi.

Meksika'daki uzaylı fosiller gerçek mi yalan mı?

Meksika Yasama Sarayı San Lazaro'da yeminli olarak konuşan araştırmacı Maussan, "Bu örnekler bizim karasal evrimimizin bir parçası değil… Bunlar bir UFO enkazından sonra bulunan varlıklar değil. Diatom [yosun] madenlerinde bulundular ve daha sonra fosilleştiler." dedi.

Maussan, örneklerin, Meksika Özerk Ulusal Üniversitesi (UNAM) tarafından analiz edildiğini söyledi ve "Kapsamlı analizlere tabi tutulan fosiller alışılmadık bir şekilde, kum gibi görünen bir tabakayla kaplanmıştı" dedi.

Peki uzaylı fosil iddiaları ne kadar doğru?

Araştırmacı gazeteci Çağla Üren iddialara ilişkin olarak sosyal medya hesabından şu paylaşımlarda bulundu.

Meksika Kongresi'nde sergilenen ve uzaylılara ait olduğu iddia edilen cesetlerle ilgili en azından GERÇEK bilgiler floodu geliyor:

1. Bu oturum, Meksika Hükümeti'nin uzaylıları bulduğu ve dünyaya duyurduğu anlamına gelmiyor. Burada yalnızca bir grup araştırmacı, ellerindeki iki mumyalaşmış cesedi parlamenterlere ve halka göstererek ifade veriyor. Tıpkı geçenlerde ABD Kongresi'nde yapılan UFO oturumu gibi.

2. Bedenlerin uzaylı olduğunu iddia eden ve bunu sergilemeye  öncülük eden kişi UFO araştırmacısı ve gazeteci Jaime Maussan. Kendisi UFOlog diye niteleniyor. Önceki faaliyetleri son derece şaibeli.

3. Maussan ilk önce 2015'te yine bir uzaylıya ait olduğu iddia edilen mumyalanmış bir cesedin gösterildiği "Tanık Ol" adlı bir etkinliğe öncülük etmişti. Bu keşif daha sonra çürütülmüş ve cesedin bir insan çocuğuna ait olduğu gösterilmişti.

4. Maussan'ın ikinci fiyaskosu 2017'de oldu. Kendisi 2017'de Peru'nun Nazca bölgesinde keşfedilen 5 mumyanın analizinde de yer almıştı. Söz konusu mumyaların görüntüleri sansasyon yaratırken, 5 cansız bedenin uzun bir kafatasına sahip olduğu görülmüştü. Cesetlerin el ve ayakları üzerinde sadece üçer parmak olduğu göze çarpmıştı.

5. Tıpkı son olayda olduğu gibi bu cesetlerden elde edilen verilerin de fosil kayıtlarında bulunan hiçbir şeye benzemediği iddia edilmişti. Öte yandan bilim insanları kısa süre içine bu cesetlerin aslında uzaylılara ait olmadığını ortaya çıkarmıştı. Cesetlerin aslında gelişimsel bozukluklardan mustarip Nazca çocuklarına ait olduğu tespit edilmişti.

6. Yeni sergilenen cesetlere gelince Meksika Özerk Ulusal Üniversitesi'nin bunları incelediği ve DNA elde ettiği söyleniyor. Buna göre cesetler tam bin yaşında ve nadir bulunan elementler içeriyorlar. Ancak üniversitenin "Bunlar bizim gezegenin dışından" diye bir bulgusu yok.

7. Elde edilen DNA'nın diğer örneklerle karşılaştırıldığı ve örneklerin yüzde 30'undan fazlasının bilinen hiçbir canlıyla uyuşmadığı ileri sürülmüş. Tıpkı 2017'deki gibi.

8. Tüm bunlar Kongre'deki oturumun değersiz olduğu anlamına mı geliyor? Tabii ki değil. Görünen o ki Meksika bu türden iddiaları Kongre'de sergileyecek kadar ciddiye alıyor. Ancak bunun ardından da fiyasko çıkarsa bilimsel iddialara da zarar verebilir.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler