BIST 100 8.242,27 %-0.75 Dolar 27,30 %0.3 Euro 28,87 %0.31 Altın Gram 1.668,09 %0.29 Brent Petrol 94,17 %0.24 Bitcoin 26.233,01 %0.06
,

Kamu çalışanlarına 'borsa' tuzağı! 300 milyonluk vurgun yaptılar

İki farklı şehirde faaliyet gösteren iki erkek kardeşin, aralarında kamu bankası çalışanı kişilerin de olduğu ‘saadet zinciri’ vurgunu yaptığı ortaya çıktı. Mağdur kişilerin toplamda 300 milyon lira kadar dolandırıldığı oraya çıktı.

Kamu çalışanlarına 'borsa' tuzağı! 300 milyonluk vurgun yaptılar

Kolay para kazanmak isteyen kişilerin düştüğü saadet zincirlerine bir yenisi daha eklendi. Samsun ve Konya’da çalışan iki erkek kardeş, birçok kişiyi yurt dışında borsada yazılım yaptıkları ve aynı zamanda kar payı verdikleri vaadiyle kandırdı. Samsun Barosu’na kayıtlı bulunan Avukat Berivan Yaralı, ilk kısımda 25 mağdurun şikayet dilekçelerini Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletti. Konu hakkında savcı tarafından 2022/41594 nolu birleştirilmiş soruşturma başlatıldı.

Mağdurların çoğunun kamu görevlisi olduğu ve saadet zinciri sisteminin içerisinde zanlılar E.P. ve E.P. kardeşlerin kamu bankasında çalışan anne ve eşinin de bulunduğu iddia edilen saadet zincirinde 300 milyonluk vurgun yapıldığı iddia edildi. Avukat Berivan Yaralı, söz konusu olan şüphelilerin yakalanması ve cezalandırılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek, açıklamalarda bulundu.

BÜYÜK VURGUN YAPIP KAÇTILAR"

Zanlıların sitem içine almış oldukları mağdurlara daha fazla kişiye de ulaşmak için ilk zamanlarda düzenli ödeme yaptığını söyleyen Av. Berivan Yaralı, “Olay 1,5 sene önce Konya kaynaklı 2 kardeşin başlatmış olduğu bir proje. Konya ve Samsun’da birçok mağdur söz konusu. Samsun’da yaşayan kardeşle burada güven ilişkisine dayalı etrafındaki birçok kişiyi sisteme dahil ediyor. Yurt dışı kaynaklı borsa oynadıklarını, kardeşinin Konya’da yazılımcı olduğunu, Amerika’da bir borsa şirketine yazılım tasarlayıp, kiraya verdiklerini, bu sebeple çok para kazandıklarını ifade ediyorlar. Ortalama aylık yüzde 8-10 civarında yatırdıkları para kadar vatandaşlara ödeme yapacaklarını vadederek, 1,5 sene sistemi yürütüyorlar. İlk etapta sisteme dahil ettikleri vatandaşlara bu paraları ödüyorlar.

"SADECE 25 KİŞİ DEĞİL"

Tüm bunların ardından ‘tekrar para yatırın, daha çok kazanın’ vaadiyle çok fazla kişiyi mağdur ediyorlar. Bize şu anda 25 kişi yazılı başvuru yaptı. Sayının çok daha fazla olduğu ifade ediliyor. Mağdur vatandaşlar en son ekim ayı içerisinde son büyük vurgunu yaparak Samsun’dan uzaklaşıyorlar. Kişilerin, birileri tarafından saklandığı söyleniyor. Bana ulaşan 25 kişi ile birlikte Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet başvurusunda bulunduk. Konu hakkında soruşturma başlatıldı. En kısa zamanda faillerin bulunmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

"TAM 300 MİLYON LİRA"

300 milyon TL’lik bir vurgun olduğunu söyleyen Berivan Yaralı, “Vurgunun büyüklüğü bize söylenen 300 milyon TL civarında. Sistem, daha önce de gündeme gelen saadet zincirlerine benziyor. Zanlılar, yurt dışındaki şirketlere dolar yatıracakları, daha sonra bu parayı TL’ye çevirip vatandaşlara ödeme yapacakları vaadiyle nitelikli dolandırıcılığa başvuruyorlar. İlk etapta 25 kişilik bir suç duyurusunda bulunduk. Yeni başvurular da gelmeye başlıyor. Kaçan zanlılara ulaşamadıkça, suç duyurusunda bulunan insanlar artıyor. Zanlıların İstanbul’da olduklarını duyuyoruz” dedi.

"MAĞDURLARA KREDİ KARTI ÇIKARTMIŞ"

Mağdur olan kişilerden birçoğunun sisteme zanlıların eşi ve annesi tarafından kamu bankasından aldıkları kredi ile girdiğini de belirten Yaralı, şu şekilde konuştu:

"Faillerden E.P.’nin eşi A.P., bir devlet bankasında çalışıyor. Bu olayı banka personelleri dahil, bankanın büyük yatırımcı olan müşterilerine, ‘Sizlere yüksek kredi çıkartabilirim, garantili bir iş, risk yok’ diye birçok insana kredi vererek saadet zincirine girmelerine neden oluyorlar. Söz konusu zanlı 2 kardeşe yardım ve yataklık yapan herkesten şikayetçi olundu. Olayın başrolünde 2 erkek kardeş, anne babaları ve eşleri ile bir de eski iş arkadaşları bulunuyor. 2 erkek kardeşin annesinin de Konya’da bir devlet bankasında yetkili bir memur olduğunu ve sisteme birçok kişiyi dahil ettiğini biliyoruz. Şahısların babasının bu paralardan elde ettiği gelirle aldığı lüks arabalarla sosyal medyada fotoğraflar bizlere ulaştı. Akrabalar ve birkaç galerici de söz konusu çete dahilinde. Tüm bu söz konusu kişileri şikayet dilekçemizde belirttik."

Kaynak : DHA

İlişkili Haberler

Manşetler