Yaşam

İBB müdüründen komik savunma

Aracıyla alışveriş merkezinin otoparkından çıkmak isteyen aileye saldırıp silahıyla ölüm tehdidinde bulunan İBB Gençlik ve Spor Müdürü İlker Öztürk hakim karşısına çıktı. 19 yıl 8 aya kadar hapsi istenen Öztürk, darp edildiğini öne sürerek önce "Silahın kabzasını kullanmış olabilirim" dedi, sonra "Silahın kabzası çarpmış olabilir" dedi.

Eklenme : 04 Ocak 2023 Çarşamba 06:57 - Güncelleme : 04 Ocak 2023 Çarşamba 06:58


Olay, 2022 yılının ilk günü öğleden sonra İstanbul Ümraniye'de yaşandı. Vedat Sevimli isimli bir vatandaş eşi, kardeşi ve eniştesiyle birlikte alışveriş merkezine gitti. Ailesiyle geçirdiği güzel bir günün ardından aracına binip evine gidecekti. Ancak soruşturma dosyasına yansıyan bilgilere göre, ailesiyle birlikte ölümden döndü.

SİLAHI DOĞRULTUP "ÖLDÜRÜRÜM" DEDİ VE SALDIRDI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianameye göre Vedat Sevimli, aracıyla alışveriş merkezinden çıkış yapacağı sırada İBB Gençlik ve Spor Müdürü İlker Öztürk'ün kullandığı araç ters yönden gelerek Sevimli'nin döneceği yöne sinyal vermesine rağmen önünde durdu. Torpidodan silahını alan Öztürk, silahıyla Sevimli'nin burnuna vurarak kırdı. Silahını doğrultup Sevimli ve eniştesine "öldürürüm" diyerek tehditte bulundu. Öztürk hakkında "silahla kasten yaralama", "hakaret", "silahla tehdit" ve "Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanun'a muhalefet" suçlarından 19 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

"ASIL ONLAR BANA SALDIRDI"

Hakim karşısına çıkan İBB Gençlik ve Spor Müdürü İlker Öztürk hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek mağdurları suçladı. "Arabama saldırdılar, küfür ve hakaret ettiler. Ben de kendimi korumak için torpidoda bulunan tabancamı elime aldım. Kapıyı açıp dışarıya çıkmak istediğim sırada bir anda yumruklar aldım. Sonrasında ben de kendimi savunmak için elimdeki tabancanın kabzasını kullanmış olabilirim" dedi.

"SİLAHIN KABZASI BAŞINA ÇARPMIŞ OLABİLİR"

Daha sonra çelişkili ve ilginç bir ifadeye imza atarak, "Olay sırasında tabancayı kabzasından tutuyordum, ancak namlusu aşağıya doğru yönelikti. Sonrasında saldırıya uğrayınca kendimi savunmak için elimi savurunca silahın kabzası Vedat isimli şahsın başına çarpmış olabilir" diye konuştu.

İBB Gençlik ve Spor Müdürü İlker Öztürk hakkında, otoparkta kavga olduğuna dair anons üzerine olay yerine gelen polis memurunun silahını istemesi üzerine vermeyip sinirlenerek, dahası görevini yapmaya çalışan polis memuruna zorluk çıkardığı gerekçesiyle 'görevi yaptırmamak için direnme' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Kaynak : Sabah Gazetesi