,

Esnaf, kira ve fatura kıskacında: Devletin el atması gerekiyor

Kış dönemi ile birlikte yüksek faturaların zorladığı işyeri sahipleri yüksek kira zamlarından da şikayetçi. 70 metrekare dükkanı için 35 bin lira kira ödeyen bir işletmeci, "Yeni kontratla birlikte kiram 50 bin lirayı bulur diye tahmin ediyorum. Kira bizim için büyük bir problem. Zamlardan dolayı insanların alım gücü düştü. Bence kiralara devletin el atması gerekiyor" diyerek yetkililere çağrıda bulundu.

Esnaf, kira ve fatura kıskacında: Devletin el atması gerekiyor

İş yerleri ve ticarethanelerde yüzde 200’ü aşan enerji zamları iş yeri sahiplerini kış döneminde zorlarken, ticari gayrimenkullerde de kendini gösteren yüksek kira zamları için sınırlama isteniyor. Çünkü kira ve faturalar işletmecilerin belini büküyor.

İstanbul’un en işlek yerlerinin başında gelen Şişli’de ana cadde üzerindeki dükkanların kiraları ortalama 40 bin liradan başlıyor…

Kirasını aylarca ödeyemeyen, son çare olarak sağdan soldan borç alarak kirasını ödeyenler de var…

Birçoğunun kontratı ise yeni yılda bitiyor. Şimdi büyük bir gerginlik ve endişe içerisinde, ödeyecekleri yeni kira fiyatını düşünüyorlar…

Yüksek kira zamlarına konutlarda olduğu gibi sınırlama isteyen işletme sahipleri, yaşadıkları sıkıntıları SÖZCÜ’ye anlattı:

“DEVLET KİRA ARTIŞINA EL ATMALI”

Büfeci Mahmut Uçar: “Kiramız 16 bin lira. Yeni yılla birlikte daha da zamlanacak, bayağı endişeliyiz. Piyasa çok kötü. Devlet bu konuda bir kısıtlama yapmalı, bir sistem olmalı. Esnaf zor durumda. Kiraların durumumuza orantılı olarak artmasını bekliyoruz. Eskiden işlerimiz çok iyiydi, mal sahibiyle yıllık anlaşma yapıyorduk, hiçbir sorun olmuyordu. Kazanıyorduk, ödüyorduk. Ama şu an işler öyle değil. İş az olunca tabi kirayı ödemekte zorlanıyoruz. Kirayı iyice abarttılar, gerçekten zor durumdayız.”

“KİRAYI BORÇ PARA ALARAK ÖDÜYORUZ”

Manav Turan Suna: “Kiramız iki ay önce 5 bin liraydı, kontrat yeniledikten sonra 10 bin liraya çıktı. Mallar pahalı, iş de yok, kira da pahalı olunca çok kötü etkileniyoruz bu durumdan. Masraf çok. Sağdan soldan borç para alarak kirayı ödüyoruz, bazen ödeyemediğimiz bile oluyor. İki ay ödeyemedik. Sonra borç alarak ödeyebildik. Eskiden güzeldi, hiç böyle zorlanmıyorduk. Mallar ucuzdu, satışlarımız iyiydi.”

“YENİ KONTRATI GERGİNLİK İÇİNDE BEKLİYORUZ”

Kuruyemişçi Kadir Er: “Yeni yılda kira kontratımız yenilenecek, etraftan duyduğumuza göre en az yüzde 40 civarında artış olacak gibi. Kira büyük bir külfet. Gerginlik içinde bekliyoruz. Eskiden kira fiyatları bu kadar sıkıntılı değildi. Son birkaç yıldır muzdaribiz. İşler zaten vahim…”

“70 METREKARE DÜKKANA 35 BİN LİRA KİRA ÖDÜYORUM”

Pastaneci Adem Naz: “Bu caddede en düşük kiralar yaklaşık 40 bin liradan başlıyor. Bizim dükkanımız 70 metrekare, 35 bin lira kira ödüyorum. Yeni kontratla birlikte kiram 50 bin lirayı bulur diye tahmin ediyorum. Kira bizim için büyük bir problem. Çünkü ben kira artışından dolayı ürünüme zam yapmak zorunda kalıyorum, satamıyorum. Eskiden bu kadar zorlanmıyorduk çünkü ürünümü satabiliyordum, alım gücü vardı. Şimdi müşteri kaybım var. Zamlardan dolayı insanların alım gücü düştü. Bence kiralara devletin el atması gerekiyor.”

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler