,

Eski Siirt İl Jandarma Komutanı Eren'e, 'FETÖ üyeliği' davasında beraat

SİİRT'te 2015 yılında 8 askerin şehit olduğu terör saldırısının araştırılmasını engellediği iddia edilen ve hakkında 'FETÖ/PDY terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla dava açılan eski Siirt İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halidun Eren, yargılandığı davada beraat etti.

Eski Siirt İl Jandarma Komutanı Eren'e, 'FETÖ üyeliği' davasında beraat

Siirt İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halidun Eren, Siirt'te 2019'daki FETÖ operasyonunda gözaltına alındı. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Eren hakkında, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ankara 34'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın önceki celsesinde tanık olarak dinlenen astsubayın ifadeleri sonrası Halidun Eren, tutuklandı. Tanık astsubay, Eren’in, 2015’te Siirt’in Silvan ilçesinde PKK’lı teröristlerce düzenlenen ve 8 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili soruşturmayı engellediğini iddia etti. Yine FETÖ soruşturmasında gözaltına alındıktan sonra itirafçı olan başka bir tanık asker ise Eren’in, darbe girişiminden sonra Siirt’te bulunan jandarma personeliyle ilgili yürütülen idari soruşturmada bazı FETÖ’cü askerlerin ifadelerini tutanaklardan çıkarttırdığını iddia etti. İddiaları reddeden sanık Eren, sonraki celsede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

MAHKEMEDEN BERAAT KARARI

Ankara 34'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen karar duruşmasına sanık Eren ve avukatı katıldı. Savcının, cezalandırılması yönündeki mütalaaya karşı savunma yapan Eren, kendisine komplo kurulduğunu, 8 askerin şehit edilmesi ile ilgili soruşturmanın kendisi tarafından tamamlandığını ve sorumluların hakkettikleri cezayı aldıklarını söyledi. Aleyhine ifade veren kişinin astsubay olduğunu ve görev yaptığı dönemde kendisine ceza verdiğini aktaran Eren, "Bir astsubayın böyle bir soruşturmada bilgi sahibi olması da mümkün değil" dedi.

FETÖ’cü olduğu iddialarıyla ilgili hiçbir somut delilin olmadığını, hakkında ankesör ve sabit hatlardan bir tespit bulunmadığı belirten Eren, beraatını talep etti.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Eren’in, delil yetersizliğinden beratına karar verdi.

Kaynak : DHA

İlişkili Haberler

Manşetler