,

Erkek sürücülerin yayalara çarpma ihtimali kadınlara göre üç kat fazla çıktı

"Bir aracın direksiyonuna geçtiğinizde, bir ölüm makinesinden sorumlu olursunuz"

Erkek sürücülerin yayalara çarpma ihtimali kadınlara göre üç kat fazla çıktı

Büyük Britanya'da yapılan çalışma, erkek sürücülerin yayaların dahil olduğu kazalar yapma ihtimalinin kadın sürücülere göre yaklaşık üç kat fazla olduğunu gösterdi.

Guardian, 2020 ve 2021'nin ilk yarısındaki resmi kaza verilerini niceledi. 18 aylık dönemde 4 bin 363 erkek, yayaların yaralandığı veya yaşamını yitirdiği kazalara karıştı. Kadın sürücülerde bu sayı 1473 oldu.

Erkek sürücüler her 10 metrede 2,8, kadınlar 1,4 ciddi kazaya karıştı.

Guardian, karşılaştırılabilir verilerin kaydedilmeye başlandığı 2002'den beri erkek sürücülerin yayaları yaralama veya öldürme ihtimalinin daha yüksek olduğunu yazdı.

2010'da erkek sürücünün yayalarla karışma ihtimali kadınlara göre 2,2 kat fazlayken, 2021'in ilk yarısında bu oran 2,8 katına çıktı.

Ayrıca direksiyonun başında erkekler olduğunda, yayaların hafif yaralanmadan ziyade ölme veya ağır yaralanma olasılığının kadınlara göre daha fazla olduğu belirlendi. Haberde bu farkın kısmen kamyonet veya otobüs gibi farklı araçların kullanılmasından kaynaklanabileceğine dikkat çekildi.

Erkeklerin trafik kazalarında ölme ihtimali de daha yüksek. Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı verilerine göre geçen sene kazalarda hayatını kaybedenlerin yüzde 78'i erkekti.

Yol güvenliği için çalışmalar yapan dernek Brake'in 2020'de yaptığı bir anket, erkeklerin hız sınırının üzerinde araç kullanma ihtimalinin kadınlara göre üç kat fazla olduğunu göstermişti.

Brake Müdürü Mary Williams, erkeklerin trafikte risk alma ihtimalinin daha fazla olduğunu söyledi:

Bir aracın direksiyonuna geçtiğinizde, bir ölüm makinesinden sorumlu olursunuz.

Independent Türkçe, Guardian

İlişkili Haberler

Manşetler