BIST 100 5.055,37 %0.46 Dolar 19,08 %0.12 Euro 20,62 %0.88 Altın Gram 1.194,90 %1.41 Brent Petrol 76,50 %2.03 Bitcoin 27.400,01 %2.09
Ankaraparçalı az bulutlu18 °Cparçalı az bulutlu
,

DSÖ: Yoksul ülkeler, sağlık çalışanlarını zengin ülkelere kaptırdı

Yoksul ülkelerdeki sağlık çalışanlarının zengin ülkelere yerleştiğini açıklayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yüz binlerce personelin de Covid-19 sonrası tükenmişlik ve depresyon nedeniyle mesleğini bıraktığı belirtildi.

DSÖ: Yoksul ülkeler, sağlık çalışanlarını zengin ülkelere kaptırdı

BM sağlık ajansı, hemşirelerin ve diğer sağlık personelinin pandemiden önce de daha iyi fırsatlar için Afrika veya Güneydoğu Asya'nın bazı bölgelerini terk etme eğiliminde olduğunu, ancak bu durumun küresel rekabet kızıştıkça hızlandığını aktardı. 

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, "Sağlık çalışanları her sağlık sisteminin bel kemiği ve dünyanın en kırılgan sağlık sistemlerinden bazılarına sahip 55 ülkede yeterli sayıda sağlık çalışanı bulunmuyor. Birçoğu da sağlık çalışanlarını uluslararası göç nedeniyle kaybediyor" dedi.

DSÖ'nün "kırılgan" ülkeler listesine sekiz ülke daha eklendi

Ghebreyesus, söz konusu durumun özellikle yoksul ülkelerin COVID-19 salgınından kaynaklanan personel kayıplarını bazen aktif işe alımlarla telafi etmeye çalıştıkları zaman ortaya çıktığını, sağlık çalışanlarının giderek daha zengin ülkeleri tercih ettiklerini belirtti.

Ayrıca DSÖ'nün 2020'de yayınlanan son listesine sekiz ülkenin daha eklendiği duyuruldu. Bu ülkeler, Komorlar, Ruanda, Zambiya, Zimbabve, Doğu Timor, Laos, Tuvalu ve Vanuatu olarak açıklandı. 

tr.euronews.com

İlişkili Haberler

Manşetler