,

Depremde zarar gören otomobillere "change" işlemi yapan 21 kişi yakalandı

Bingöl merkezli 5 ilde, geçen yıl 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar gören araçların şasi ve motor numaralarını hacizli ya da çalıntı araçlarla değiştirdikleri öne sürülen 21 şüpheli yakalandı.

Depremde zarar gören otomobillere "change" işlemi yapan 21 kişi yakalandı

 Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerince, ağır hasarlı araçların motor ve şase numaralarını, hacizli, çalıntı ve yurt dışından getirilen aynı model ve marka araçların motor ve şasi numaraları ile değiştirenlere yönelik çalışma yapıldı.

Ekipler, 3 ay süren teknik ve fiziki takip sonucu 12 kentteki 17 aracın şase ve motor numaralarının "change" olarak bilinen bu yöntemle değiştirildiğini ve change yapılan araçların 4'ünün gümrük kaçağı, 1'i yurt dışından 9'unun çalıntı, 4'ünün de hacizli veya hakkında yakalama kararı olduğunu tespit etti.

Depremde zarar gören otomobillere "change" işlemi yapan 21 kişi yakalandı

5 ilde eş zamanlı operasyon

Bingöl, Bursa, Muş, Hatay ve Eskişehir'de düzenlenen eş zamanlı operasyonda, haklarında gözaltı kararı verilen 25 şüpheliden 21'i yakalandı.

Operasyonda otomobillerin yanı sıra ruhsatsız tabanca, araç satışına ilişkin vekaletnameler, evraklar ve para alışverişini gösteren doküman ele geçirildi.

Şüphelilerin polisteki işlemleri devam ediyor.

Diğer 4 zanlının yakalanması için de çalışmalar sürüyor.

Depremde zarar gören otomobillere "change" işlemi yapan 21 kişi yakalandı

2 kişiye araçları teslim edildi

İstanbul ve Bursa'da park halindeki otomobilleri çalınan Ahmet Taşdemir ve Ömer Can Topçu, Bingöl'e gelerek, operasyonda ele geçirilen İl Emniyet Müdürlüğü bahçesindeki araçlarını teslim aldı.

Topçu, aracının 2023'te İstanbul'da park halindeyken çalındığını belirterek, "Aracımdan ümidimi kesmiştim. 1 yıl sonra Bingöl'den yapılan aramayla aracımın bulunduğunu duydum ve çok sevindim. Tüm emniyet personellerine teşekkür ederim." diye konuştu.

Taşdemir de 2022'de Bursa'da park halindeyken 2017 model otomobilinin çalındığını anımsatarak, "Bingöl Emniyet Müdürlüğünün detaylı çalışması sonucu aracım bulundu. Aracımı teslim almaya geldim, çok mutluyum." dedi.

İkinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli?

İkinci el araç piyasasında uygun fiyatlı araçlar cazip görünse de dikkatli olunması gereken önemli noktalar var. Özellikle fiyatının piyasa ortalamasının çok altında olduğu araçlar, 'change' yani 'değiştirilmiş' araç olma ihtimalini akla getiriyor.

Bu mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi amacıyla vatandaşların bazı konulara dikkat etmesi gerekiyor. Araç alacak kişilerin öncelikle motor ve şasi numarasının, ruhsattaki motor ve şasi numarasıyla uyumlu olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor. Sadece boya, değişen ve hasar bilgisiyle yetinmeyip, ekspertiz sırasında motor ve şasi numaralarının bulunduğu bölgelerde fabrikasyon ya da orijinal olmayan bir işlem yapılıp yapılmadığının da sorgulanması gerekiyor. Eğer araçta değişen parça ve hasar bilgisi bulunuyor ancak ekspertiz sonucunda bu kayıtlar tespit edilemiyorsa araç "change" olabiliyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler