,

Bu tarz satılık araç ilanlarına sakın kanmayın: Kapora alıp dolandırıyorum!

İnternet sitesinde piyasa değeri 160 bin lira olan aracı 143 bin liraya gören Yunus D. araç sahibi ile iletişime geçti. "Talibi çok" diyerek acele ettirilen adam kaparo gönderdi, aracı almaya gittiğinde ise 190 bin lirası gasp edildi. Dolandırıldığını anlayan adamın şikayeti üzerine dolandırıcı suçunu itiraf etti. "Araçları ilana koyarken piyasanın altında miktar veririm. Araç almak isteyenlerden kapora alarak bu şekilde dolandırıcılık yapmaktayım" dedi. İlginç savunmasının ardından 10 yıl hapsi istendi.

Bu tarz satılık araç ilanlarına sakın kanmayın: Kapora alıp dolandırıyorum!

İnanılmaz olay geçen yıl Mayıs ayında İstanbul Ümraniye'de gerçekleşti. 31 yaşındaki Yunus D. ünlü bir internet satış sitesinden araç satın almak istedi istedi. Piyasa değeri 160 bin lira olan aracı 143 bin liraya görünce sahibi ile iletişime geçti. Telefonda kendisini Ercan olarak tanıtan kişi, aracın talibinin çok olduğunu söyleyince fırsatı kaçırmak istemeyen Yunus D., 200 lira kaparo gönderdi.

"PARAYI VER YOKSA CANINI ALIRIZ"
Ertesi gün aracı Esenyurt'ta görmeye giden Yunus D. parasının bir kısmı hazır olmadığı için aracı alamadı ama aracın ekspertiz raporunu alıp ertesi gün parayı tamamladığında Ümraniye'de boş bir arsaya davet edildi.

Yanında fazladan borçla aldığı 190 bin lira da vardı. O sırada etrafını 4 kişilik bir ekip sardı. Kafasına silah dayanan Yunus D'ye "Parayı ver, yoksa canını alırız" denildi.

Şoke olan adamın araç kiralama işlemlerine dair tüm mesaj geçmişi de silindi. Bir çanta dolusu parayı alan saldırganlar olay yerinden gitti. Yunus D. ise soluğu karakolda aldı.

"DOLANDIRICILIK YAPIYORUM" İTİRAFI
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında araç sahibin Ercan değil 20 yaşındaki Kerem E. olduğu belirlendi. İfadesi alınan dolandırıcı, suçunu itiraf etti.

Ercan rumuzuyla sözde araç satışı yaptığını söyleyen Kerem E, "Araçları ilana koyarken piyasanın altında miktar veririm. Araç almak isteyenlerden kapora alarak bu şekilde dolandırıcılık yapmaktayım" dedi.

İlginç savunmasıyla dolandırıcılık suçunu kabul etti ancak gasp olayına karışmadığını söyledi.

"MAĞDURLARI KANDIRIP MENFAAT ELDE EDİYOR"
Savcılık, mağdur Yunus D'nin piyasada değeri 160 bin lira civarında olduğunu bildiği aracı daha uygun görmesi üzerine sosyal medyadan Kerem E. ile irtibata geçtiğini belirtti.

Şüphelinin ise araç fiyatlarını ucuz fiyattan ilana koyup, ucuz fiyatı gören kişilerden bilinçli olarak kapora alarak dolandırıcılık yaptığını kaydetti.

Mağdurla yüz yüze gelmeden hileli davranışlarla mağdurları kandırıp menfaat elde ettiğini ifade etti.

"Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçundan 10 yıla kadar hapsini istedi.

ARZU KAYA

Kaynak : Sabah Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler