,

Beyin tümörüne karşı yerli ‘akıllı ilaç’ geliyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından başlatılan beyin tümörüne karşı akıllı ilaç projesinde faz aşamasına gelindi. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin başarılı olduğunu söyleyen ekip lideri Prof. Dr. Asuman Sungurluoğlu beyin tümörünün yarıdan fazla oranda küçüldüğünü tespit ettiklerini söyledi.

Beyin tümörüne karşı yerli ‘akıllı ilaç’ geliyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Kök Hücre Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Asuman Sunguroğlu ve ekibi, 2016 yılında Türkiye’de ilk kez ‘İleri Evre Beyin Kanseri Hücrelerini Hedefleyen Terapötik Monoklonal Antikor Geliştirilmesi’ projesini başlattı. TÜBİTAK destekli projede faz aşamasına gelindi. Öncelikle beyin tümörünü hedefleyen akıllı ilaç çalışmasının hayvanlar üzerindeki deneyleri olumlu sonuçlandı. Prof. Dr. Sunguroğlu, bu tür akıllı ilaç tedavilerinde sadece tümörü hedefleyen ve vücudun diğer hücrelerine zarar vermeyen tedavinin hedeflendiğini belirtti.

İlacın Türkiye’de ilk olacağını söyleyen Prof. Dr. Sunguroğlu, şu bilgileri verdi: “Deneysel geliştirdiğimiz tümör modellerinde bunun tümörü anlamlı derecede küçülttüğünü de gözlemledik. Oran vermek gerekirse de tümörün yüzde 60 küçüldüğünü gözlemledik. Ama burada ilave oran, herhangi bir ajan kullanılmadı. Sadece bu antikorun, bu molekülün geliştirmiş olduğu bir etkiydi. Dolayısıyla çok umut eden bir ilaç olduğunu, molekül olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca yan etkisi olmayan bir ilaç. Normal hücreler üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığını da görüyoruz.”

FAZ ÇALIŞMASINA GEÇİLECEK

Prof. Dr. Sungurluoğlu, “Bu aşamadan sonra ilaç haline getirmeyi planlıyoruz” ifadeleriyle, “Tamamen milli ve yerli bir ilaç geliştirmek bizim için hedef. Kendi imkanlarımızla bu ilacı ülkemizde geliştirip, piyasaya sunmak istiyoruz ve bu imkanlar ülkemizde mevcut. Hiç zor değil. Türkiye’de ilacın faz çalışmasına geçmesinin hiçbir engeli yok” diye konuştu. Prof. Dr. Sunguroğlu, ilacın beyin tümörü dışında pankreas kanseri, over kanseri, prostat kanserini de hedeflediğini kaydetti.

Kaynak : DHA

İlişkili Haberler

Manşetler