,

Aşırı sıcaklar yakıp kavuracak! Türkiye bu yaz meteorolojik afeti yaşayacak

Meteoroloji danışmanı Orhan Şen, bu yaz Türkiye'nin meteorolojik afeti yaşayacağını söyledi. Sıcaklığın İstanbul'da 43 dereceyi bulacağını aktaran Şen, "Güneş altında bunun üzerine 6-7 derece daha koyun. Beyni kaynatan bir sıcaklık. Önümüzdeki Temmuz ve Ağustos aylarında çok aşırı sıcaklıkları ve sıcak hava dalgalarını beraber yaşayacağız" ifadelerini kullandı.

Aşırı sıcaklar yakıp kavuracak! Türkiye bu yaz meteorolojik afeti yaşayacak

Türkiye geneli, haziran ayına aşırı sıcaklarla başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava sıcaklığının mevsim normallerinin 2 ila 12 derece üzerinde seyredeceğini duyurdu. 

Vatandaşlar aşırı sıcaklarla boğuşurken kötü haber meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen'den geldi. 

SICAK BEYİN ÖLÜMÜNE KADAR GÖTÜREBİLİR

CNN Türk canlı yayınında konuşan Şen, yaptığı açıklamada "Bu sıcak havalarda güneşte dolaşmanın anlamı yok. Biz yayın için güneşte duruyoruz ama söylüyoruz bu havalarda kronik hastalığı olanların, yaşlıların ve çocukların dışarı çıkmaması lazım. Hele güneşte şapkasız, gözlüksüz çıkmamak lazım ve beyaz giysiler giyilmeli. Çok tehlikeli, bu sıcak çarpması meydana getirir. Bu sıcak çarpması beyinde ölüme kadar götürebilir" dedi.

Şen, "Hava çok sıcak. İstanbul'da güneş altında 37-38 derece, sıcaklık gölgede ölçülür, gölgesi 33 dereci. Marmara'nın doğusu ve güneyinde sıcaklıklar 35 dereceyi geçti. Bu aşırı sıcak sınıfına giriyor. Burada yaşayanların çok dikkat etmesi lazım.

ORHAN ŞEN'DEN AŞIRI SICAK UYARISI

Sadece Marmara değil, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu'nun kuzey kesimlerinde sıcaklıklar 35 derecenin üzerinde. Sıcaklık 35 derecenin üzerine çıktığında aşırı sıcak diyoruz. Bugün ve yarın buralarda yaşayanlar dikkat etmeli.

"BUNUN ÜZERİNE 7 DERECE DAHA KOYUN"

Cuma-cumartesi günü Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da devam edecek bu sıcaklıklar. Güneş altında bunun üzerine 6-7 derece daha koyun. Beyni kaynatan bir sıcaklık" diye konuştu.

"SICAKLIK REKORLARI KIRILACAK"

Şen, "Haziran'ın başında bu kadar sıcak olması biraz erkendi. Bu gösteriyor ki önümüzdeki Temmuz ve Ağustos aylarında çok aşırı sıcaklıkları ve sıcak hava dalgalarını beraber yaşayacağız.

METEOROLOJİK AFETİ TÜRKİYE DE YAŞAYACAK

Çok dikkat etmemiz gerekecek. Meteorolojik afeti Türkiye de yaşayacak. Aşırı sıcaklıklar da meteorolojik afettir. Orman yangınları açısından da bu sene büyük risk yaşanıyor.

İSTANBUL 43 DERECEYİ GÖRECEK

Buharlaşma kayıpları da artacak, susuzluk da çekeceğiz. Bu havalarda en fazla bir ağaç gölgesi bulup oturmak lazım. Bu sene sıcaklık rekorları kırılacak. İstanbul'da rekor sıcaklık 41.3 civarında. İstanbul 42-43 dereceleri görecektir. Bu seneki aşırı sıcaklar önemli problemleri, sağlık problemlerini yanında getirecek. Ben bunların içinde en önemli problemin orman yangınları olacağını tahmin ediyorum. Umarım bu sene bu kadar büyük yangınlarla karşı karşıya gelmeyiz. Aşırı sıcaklarda beyaz giysiler ve bol giysiler giyilmeli. Bol su içilmeli. Şapkasız çıkmayalım" ifadelerini kullandı.

İlişkili Haberler

Manşetler