,

Almanya'da Aile Ataşelikleri devrede: Yüzlerce çocuk, ailesine kavuştu

Türkiye, Almanya'da Gençlik Daireleri tarafından Türk ailelerin elinden alınan çocuklar için harekete geçti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yurt dışında başkonsolosluklar bünyesinde "Aile Ataşelikleri" kurdu. Bu sayede, haksız yere ailelerinden koparılan yaklaşık 400 Türk çocuğun geri alınmasını sağlandı.

Almanya'da Aile Ataşelikleri devrede: Yüzlerce çocuk, ailesine kavuştu

Almanya'da Gençlik Daireleri yıllarca Türk ailelerin korkulu rüyası oldu.

Şiddet gördüğü iddiasıyla alınan Türk çocuklar, sadece anne-babasından koparılmakla kalmadı; koruyucu Hristiyan ailelere verilen Türk çocuklar, dini ve kültürel değerlerinden de uzaklaştı.

Polis zoruyla anne-babalarından koparılan çocuklar, Aile Ataşeliklerinin devreye girmesiyle Gençlik Dairelerinden ya da koruyucu ailelerden alınarak biyolojik ailelere geri verilmeye başlandı.

Aile Ataşelikleri, koruma altında tutulan 400 Türk çocuğun Gençlik Dairesinin elinden alınmasını sağlayarak ailelerine kavuşturdu.

Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Turhan Kaya da, Gençlik Dairesi ile sorun yaşayan ailelerin mahkeme safhasına varmadan mutlaka "Aile Ataşeliklerine" başvurarak destek almalarını istedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yıl sonuna kadar Almanya'da 5 Aile Ataşeliği daha açmayı planlıyor.

Alman İstatistik Dairesine göre 200 bin çocuk Gençlik Dairesinin koruması altında.

Bu çocukların yaklaşık 100 bini ise "göçmen kökenli".

Kaynak : TRT Haber

İlişkili Haberler

Manşetler