,

5 yılda 4,1 milyon vatandaş kara listeye girdi

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yılın ilk 9 ayında 1,2 milyon kişinin bankalara olan borcunu ödeyemediği için kara listeye alındığını söyledi. Böylece son 5 yılda bankaların kara listesine giren vatandaş sayısı 4 milyon 165 bin 902 kişiye ulaştı.

5 yılda 4,1 milyon vatandaş kara listeye girdi

Sözcü'den Mehmet SERBES'in haberi...

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ekonomik kriz nedeniyle son bir yılda bankacılık sektörü kârına kâr katarken, milyonlarca vatandaşın ödeyemez duruma geldiği kredi kartı borçları ve bireysel krediler nedeniyle ‘kara liste’ye girdiğini söyledi.

Bulut, 2022 Ocak-Eylül döneminde toplam 819 bin 547 vatandaşın bankalara olan bireysel kredi borcunu, 706 bin 457 vatandaşın da kredi kartı borcunu zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından icra takibine alındığını belirtti.

ENFLASYON KARŞISINDA SÜREKLİ BORÇLANIYORLAR
Borçlu vatandaşların sayısının her geçen yıl artış gösterdiğine dikkat çeken Bulut, enflasyon karşısında geliri eriyen vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sürekli borçlandığını kaydetti.

Vatandaşın aldığı maaşın, fahiş zamlar karşısında giderlerini karşılamaya yetmediğini belirten Bulut, şöyle devam etti:

“Vatandaş borç batağına saplandı. Geçen yılın aynı dönemine göre bireysel kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısında 125 bin 672, kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısında ise 396 bin 414 kişi artış yaşandı.

Hem kredi kartı hem de tüketici kredisi borcu yüzünden takibe alınanlar tek kişi sayıldığında toplam 1 milyon 219 bin 397 kişi Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin kara listesine girdi. Son beş yılda bankalar tarafından takibe alınanlardan borcu halen devam edenlerin sayısı da Eylül sonunda 4 milyon 165 bin 902 kişi oldu.”

KAZANAN BANKALAR, KAYBEDEN VATANDAŞ
Bankaların bireysel kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle bu yılın 9 aylık döneminde vatandaşlardan aldığı faizin ise 129,3 milyar liraya ulaştığını belirten Bulut, şöyle deval etti:

“İktidarın uyguladığı yeni ekonomi modelinde kazanan bankalar, kaybeden vatandaşlar oldu. Geçen yılın aynı döneminde bankalar bireysel krediler ve kredi kartlarından 84,8 milyar lira, yılın tamamında ise 118,5 milyar lira faiz almıştı.

Bankalar bu yılın ilk dokuz ayında vatandaşlardan geçen yılın aynı dönemine göre 44,4 milyar lira daha fazla faiz aldı.

Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ'ye olan toplam borcu 1 trilyon 455 milyar lira düzeyinde seyrediyor. Borçlarda yıl başından bu yana 369 milyar, toplam borçlarında ise 371 milyar liralık artış yaşandı.”

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler