Yaşam

1800 günden emekli olma şartları!

8 Eylül 1999 öncesinde işe başlayan ve yaş nedeniyle emekli olamayan kişiler EYT düzenlemesi bekliyor. EYT ile erken emekliliğin önü açılacak. Emeklilik yaşını düşürmek için doğum borçlanması veya askerlik borçlanması gibi şartlar da kullanılabiliyor. Emeklilikte sigorta başlangıç tarihi, prim gün sayısı ve çalışanın yaşı önem taşıyor. Ancak bazı özel durumlarda emeklilik prim şartı düşüyor.

Eklenme : 17 Ekim 2022 Pazartesi 09:39 - Güncelleme : 17 Ekim 2022 Pazartesi 09:39


1800 gün prim ve 10 yıl sigortayla erken emeklilik imkanı! Ülkemizde çalışanların emekli olması için birçok şartı yerine getirmesi gerekiyor. Yaş, yıl ve prim şartlarını sağlayanlar emekli olmaya hak kazanıyor. Özel durumlarda ise bu şartlar aşağıya çekiliyor. EYT’ye takılmadan 4-5-6 yıl erken emekli olabilirsiniz. İşte, 1800 günlük primle emekli olma şartları…

Hastalık nedeniyle işgücü kaybına uğrayan veya engelli kişiler daha düşük primle ve gün sayısıyla emekli olabiliyor. 3600 günden az emekliliğe malulen yani sağlık sebebiyle emeklilik adı veriliyor.

RAPOR ALMAK ŞART

1800 günden emekli olabilmek için en önemli şart, çalışma gücünde en az yüzde 60 oranında kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu almak. Bu raporu almak için SGK merkezlerine başvurmak gerekiyor. SGK’nın sevkiyle görevlendirilmiş hastanelere gidebilirsiniz. Bu raporu aldıktan sonra malulen emeklilikte gün şartına bakılıyor.

1800 GÜN ŞART

Çalışma gücünde yüzde 60 kayıp olsa bile, malulen emeklilikte en az 1800 gün prim ödenmesi gerekiyor. Yaklaşık 5 yıl gibi bir çalışma süresi 1800 güne denk geliyor. Malulen emeklilikte, çalışma kaybına neden olan rahatsızlıkların ilk kez sigortalı olunan tarihten sonra başlaması gerekiyor. En az 10 yıl sigorta şartı da aranıyor.

HANGİ HASTALIKLAR VAR?

Malulen emekliliğe yol açan hastalıklardan birisi göz hastalıkları oluyor. Kişide bulunan görme azlığı ve retina kanamaları gibi durumlarda; sağlık problemlerini raporla ispat eden kişiler emekli olmaya hak kazanabiliyor.

İşitme ve denge kaybı, kan ve cilt hastalıkları, organ yetmezliği ve nakli gibi hastalıkların yanı sıra, çeşitli psikolojik rahatsızlıklar, tüberküloz, AIDS, beyin felci, Parkinson gibi hastalıklarda da malulen emeklilik hakkı sağlanabiliyor.

Kaynak : Türkiye Gazetesi