,

Kariyer öğretmenlik sınavı aşırı kolaydı

Bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan kariyer öğretmenlik sınavı aşırı kolay sorularıyla dikkat çekti

Kariyer öğretmenlik sınavı aşırı kolaydı

81 ilde 614 bin 390 öğretmenin katıldığı uzman öğretmenlik sınavı bugün yapıldı.

Sınava katılan öğretmenlerin yaptığı geri bildirimlere göre sınav aşırı kolaydı. Maaşı önemli ölçüde etkileyeceği için biraz da olsa zor olacağı düşünülen sınavın bu derece kolay olması tüm öğretmenleri şaşırttı

Yüz üzerinden 70 alanlar başarı sayılacak

Yönetmeliğe göre, sınavlarda 100 puan üzerinden 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak.

Maaaş ne zaman hak kazanılacak

Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı verilenlere, sertifikanın düzenlendiği tarihi takip eden ay başından itibaren unvanları için öngörülen eğitim öğretim tazminatı ödenecek ve her unvan için ayrı ayrı olmak üzere bir derece verilecek.

Sınav soru ve cevapları

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 81 ilde 1489 okulda 28 bin 650 salonda merkezi sistemle tek oturum şeklinde düzenlenen sınavın soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı.

Başöğretmenlik Sınavı Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı için tıklayınız 

 Uzman Öğretmenlik Sınavı Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı İçin tıklayınız 

Kariyer öğretmenlik sınavına dair yorumlar

Uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik sınavına giren bazı öğretmenlerin sosyal medyada yaptıkları yorumlar şu şekilde:

- Sorular Ortaokul seviyesinde
- Milli eğitim Bakanımıza teşekkür ediyoruz
- Bu sınavdan 90'ın altında alan çıkmaz.
- Böyle bir sınav için bu kadar zaman, para, kağıt israfına gerek yoktu
- Hiç çalışmamış olmak avantajdi çünkü bilince altında bit yeniği ariyorsun

Sınavda 100 soru soruldu

Sınavda beşer seçenekli 100 soru soruldu ve sınav süresi 150 dakika oldu. Sınav giriş belgesi ile kimlik kontrollerinin ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için adaylar saat 9.30'da sınava katılacakları binada hazır bulundu.

Yanlış cevaplar doğruları götürmeyecek

Sınavın değerlendirilmesi 100 puan üzerinden yapılacak. Yanlış cevaplar, doğru cevap sayısını etkilemeyecek. 70 ve üzeri puan alanların başarılı sayılacağı sınavda, her soru eşit puan ağırlığına sahip olacak.

Uzman öğretmenlik sınavı ne zaman ilan edilecek

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınav sonuçları, 12 Aralık 2022'de ilan edilecek.

Eğitim öğretim tazminatı ve her unvan için bir derece alacaklar

Milli Eğitim Bakanlığınca, 3 Şubat 2022 tarihli 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu'na dayanılarak hazırlanan "Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği"ne göre, öğretmenlik, adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrıldı.

Uzman öğretmenliğe, yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla öğretmenlikte adaylık dahil en az 10 yıl hizmeti bulunan ve uzman öğretmenlik eğitim programını tamamlayan öğretmenler başvuru yaptı.

Başöğretmenliğe ise uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan, başöğretmenlik eğitim programını tamamlayan öğretmenler başvurdu.

Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen unvanı için öngörülen, doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutuldu.

Diğer kamu kurumlarında görev yapan uzman öğretmen ve başöğretmenler de uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı için öngörülen haklardan yararlanacak.

595 bin 598 öğretmen sınav için başvuru yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı verilerine göre, öğretmenlik kariyer basamakları eğitimleri için 614 bin 390 öğretmen başvurdu. Bu öğretmenlerin yüzde 99'u yani 606 bin 185'i eğitimlerini tamamladı.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı'na ise 595 bin 598 başvuru yapıldı. Yüksek lisansı bulunan 94 bin 606 öğretmen uzman, doktorası bulunan 257 öğretmen ise başöğretmenlik sınavından muaf tutulacak.

Eğitim sisteminde bulunan 75 bin 506 bin uzman öğretmen sayısı, sınavdan muaf olan 94 bin 606 yeni uzman öğretmenle birlikte 170 bin 112'e; 89 olan başöğretmen sayısı da sınavdan muaf olan 257 öğretmenle beraber 346'ya çıkacak.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler