Memurlar

Sözleşmeliye kadroda, 24 saat geçmeden, şartlar değişti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı sözleşmeli personele kadro düzenlemesinin detaylarıyla ilgili tam tersi bir açıklama yaptı

Eklenme : 30 Kasım 2022 Çarşamba 10:52 - Güncelleme : 30 Kasım 2022 Çarşamba 11:55


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 Kasım 2022 tarihinde, kabine toplantısı sonrasında sözleşmeli personele kadro düzenlemesinin detaylarını açıklamıştı.

Erdoğan'n yaptığı açıklamaya göre, kamuda 3 yılı dolmuş sözleşmeliler hemen aday memurluğa geçiş yapabilecek, 3 yılını doldurmamış olanlar 3 yılın sonunda kadroya geçecekti.

Ancak Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından 24 saat sonra yaptığı açıklamada şartlar tümüyle değişti. Yapılan yeni açıklamaya göre hali hazırdaki tüm sözleşmeli personel direkt olarak kadroya geçilecektir. Yani 1 gün hizmeti olan sözleşmeli personel dahi kadropya geçecektir. Sadece yeni istihdam edilecek olan sözleşmeli personel kadroya geçmek için 3 yıl şartına tabi olacaktır.

Kadroya geçen sözleşmeli personelle ilgili yapılan bir başka düzenleme ise nakil hakkına ilişkin oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamada sadece kurumlar arası nakil için 4 yıl hizmet şartı aranacağı belirtilirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı açıklamada kurum içi nakillerde de 4 yıl hizmet şartının aranacağına vurgu yapılmıştır.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı açıklama için tıklayınız.

İşte 24 saat içinde yapılan tam tersi iki açıklama:

Kaynak : Gazete Memur