,

Sabah yazarı Dilek Güngör'den kritik BDDK personelineek tazminat tespiti

Sabah Gazetesi Dilek Güngör, BDDK personeline verilecek ek tazminatı konu edindiği yazısında, kurumun personel temin sürecinde yaşanan sıkıntılara değindi.

Sabah yazarı Dilek Güngör'den kritik BDDK personelineek tazminat tespiti

BDDK'nin yönetici variyer meslekl mensuplarına verilmesi öngörülen ek tazminat gündemdeki yerini koruyor. Medyaya yansıyan bilgilere göre ek tazminat torba yasanın Genel Kuruldaki görüşmeleri sırasında teklif metninde çıkarılacak.

- "Unvan aynı olsa da farklı değer yaratan farklı maaş almalı"

Sabah Gazetesi yazarı Dilek Güngör bugünkü yazısında BDDK personeline yönelik düzenlemeyi yazdı. Bir Maliye personelinin yaptığı yanlışın bedelini bugün bütün üst kurullar ödediğini belirten Güngör "Kamuda yakında nitelikli eleman sayısı parmakla gösterilecek. Özellikle de finans sektöründe... Adam, ODTÜ'yü, Boğaziçi'ni bitirmiş… Özel sektörde rahatlıkla iş bulacakken gitmiş sınavlara girip BDDK'da SPK'da uzman olmuş… Aldığı maaş çok da fazla çalışmaya gerek olmadan girilen herhangi bir bakanlıktaki uzmanla aynı…'Eşit işe eşit ücret' kavramı bu mu demek hakikaten? Unvan olarak aynı olsa bile farklı katma değer yaratan, piyasada talep edilen, ekstra çaba ve kabiliyetleri gerektiren görevlerin eşit iş sayılması ne kadar doğru?" dedi.

- BDDK'nın kariyer personel sınavlarına ilgi yüzde 65'ten yüzde 25'e düştü

Dilek Güngör, BDDK'da hemen her gün kariyer meslek mensuplarının birinin görevi bıraktığına dikkat çekerek "Hemen her gün bir kurum personeli görevi bırakıyor. Kayıpları telafi etmek için yılda en az bir defa personel alım sınavı gerçekleşiyor. Açılan sınavlara ilgi giderek azalıyor. 2012'de bu oran yüzde 65.8 imiş. 2023'te yüzde 25.7'ye kadar düşmüş… 3.300 kişinin çağrılması planlanan sınava 1.689 kişi başvurmuş, bunlardan ise 872 kişi şartları sağlayarak sınava katılmaya hak kazanmış. Ancak sadece 224 kişi yazılı sınava katılmış. Kurumun düşük maaşlarından dolayı son dönemde çalışmayı talep edenler hele de bazı birimlerde yok denecek kadar az. Şu anda kurumda 400'den az meslek personeli çalışıyor. Yakında finansal sektörün aktif büyüklüğünün yüzde 89'unun gözetiminden sorumlu olan kurumda uzman, murakıp kalmazsa ne yapılacak? Bankaları kim denetleyecek? Bankayı denetlemeye gönderdiğiniz murakıp oradaki müdürün kat be kat altında maaş alıp ezildiğinde nasıl rapor yazacak?" dedi.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler