USD : 18,55 %0,18
EUR : 18,49 %1,23
ALTIN (Gr): 1.019,58 %0,57
BIST 100 : 3.464,02 %2,12
BITCOIN : 20.168,30 %2,91
Petrol : 91,15 %2,58
Memurlar

Ombudsman'dan sözlü sınava dair bir uyarı da Adalet Bakanlığına

Kamu Denetçiliği Kurumu, Adalet Bakanlığını uyararak, sözlü sınavların sesli ve görüntülü kayıt altına alınmasını istedi

19 Eylül 2022 Pazartesi 11:45

Kamu Denetçiliği Kurumu, sözlü sınavlarla ilgili olarak yol açıcı önemli kararlar vermeye devam ediyor. KDK daha önce Milli Eğitim Bakanlığının uyarmıştı.

Kamu Denetçiliği Kurumu bu kez bir infaz koruma memurunun başvurusunda, Adalet Bakanlığını uyardı. KDK, görevde yükselme sözlü sınavlarının sesli ve görüntülü kayıt altına alınmasını, adayların verdiği cevapların tutanak altına alınmasını istedi.

Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuran infaz koruma memurunun talebi şu şekildeydi:

Başvuran, başvurusunda özetle; D Tipi kapalı ceza infaz kurumunda sicil no ile infaz ve koruma memuru olarak 18.Mayıs 2010 tarihinden bu yana görev yaptığını, 04.Eylül 2021 tarihinde yapılan görevde yükselme sınavına idari memurluk alanında katıldığını ve yazılı sınav sonucunda 87.91 puan alarak alanında Türkiye 108.si olduğunu ve 16 Kasım 2021 tarihinde sözlü sınava katıldığını 12 Mart 2022 tarihinde açıklanan sonuçlarda sözlü sınavda sorulan soruları doğru ve düzgün bir şekilde cevaplamasına rağmen "Başarısız" sayılarak elendiğini belirterek, mağduriyetinin giderilmesini talep etmektedir.

- Görevde yükselme sözlü sınavları kayıt altına alınmalı

KDK kararı ise şu şekildedir:

11. İlgili idare tarafından gönderilen bilgi ve belgelerin tetkiki neticesinde, sözlü sınav kurulunun yukarıda sözü edilen mevzuat çerçevesinde oluşturulduğu, sözlü sınav öncesinde adaylara sorulacak soruların ve cevapların hazırlandığı, adayın bizzat kendisi tarafından seçilen soruların adaya yöneltildiği, bu sorular haricinde adayı tanımaya, başvurduğu unvanın gerektirdiği yetkinlikleri belirlemeye, mesleki bilgi ve tecrübelerini anlamaya dayalı soruların da yöneltildiği, ancak sözlü sınavda Komisyon üyeleri tarafından sadece puanlama yapıldığı adayca verilen cevapların tutanağa bağlanmadığı, sözlü sınav değerlendirme formunda her bir kurul üyesi tarafından her bir konu için verilen puanların yer aldığı ve fakat verilen puanın her bir kurul üyesince ayrı ayrı gerekçelendirilmediği ve sözlü sınavın sesli ve görüntülü olarak kayıt altına alınmadığı görülmektedir.
12. Yukarıda sözü edilen mevzuat hükümleri ve ilgili idarenin açıklamaları birlikte göz önünde bulundurularak Kurumumuzca yapılan değerlendirme neticesinde; başvuranın ilgili idare tarafından gerçekleştirilen sözlü sınavda başarısız sayılması işleminde hukuka ve hakkaniyete aykırı bir durum bulunmadığı gerekçesiyle başvuranın sözlü sınavının tekrar değerlendirilmesi talebinin reddedilmesi, bundan sonra yapılacak sözlü sınavlarda hesap verilebilirliğin ve şeffaflığın sağlanması açısından “puanlama kriterlerinin gerekçelendirilmesi ve sınavların ses ve görüntü ile kayıt altına alınması” yönünde tavsiye kararı verilmesi gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ için ayrıca GAZETEMEMUR.COM uygulamasını,

App Store

Google Play

Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.

Facebook hesabı için tıklayınız.

İnstagram hesabı için tıklayınız.

Kaynak : Gazete Memur