,

Nüfus çalışanları 2 aydır izne çıkamıyor

e-Nüfus sendikası yaptığı açıklamada İzmir’de nüfus çalışanlarının son iki aydır izne çıkamadığını belirtti

Nüfus çalışanları 2 aydır izne çıkamıyor

Nüfus Çalışanlarımızın çilesi bitmiyor. Nüfus çalışanları, Nüfus müdürlüklerinde yaşanan yoğunluğu, hafta içi  19:00’a kadar, hafta sonları ise mesaiye bırakarak aşmaya çalışıyor, hatta bazı illerde örneğin İzmir’de son iki aydır personel izne çıkamıyor.

Çipli kimlik dağıtım işlemi başladığından bu yana yaklaşık kişi bazlı 70 milyon civarında kimlik dağıtıldı, bunun yanında birkaç kez kimlik çıkaranları da eklediğimizde bu sayı yaklaşık 82 milyonu buldu. Bu iş yükünün üzerine Emniyetten 30 milyon sürücü belgesi, 10 milyon pasaport yükü eklendi.

Nüfus Müdürlüklerinde ki sorun artık kronikleşme boyuttadır. Örneğin Nüfus Çalışanlarının yoğunlukta olduğu bir sosyal medya platformunda yapılan ankette “tekrar göreve başlasam nüfusta başlamazdım” diyenlerin oranı yaklaşık %83…

e-Nüfus  sendikası yaşanan sorunlara dair 11 maddelik bir açıklama yayımladı. İşte o açıklama

1-Nüfus Müdürlüklerimize en az 4000 personel atanmasını talep ediyoruz.

2-Türkiye’de 3 farklı üniversitede Nüfus ve Vatandaşlık Bölümü vardır. Buradan mezun olan öğrencilerimizin Nüfus Müdürlüklerimize atanmasını bekliyoruz.

3-Kalitesi arttırılmış en az 5000 parmak izi cihazı talep ediyoruz, mevcut cihazlarla parmak izi aldığımızda, süre bazında sıkıntılar yaşıyoruz, hatta geri doğrulamak istediğimizde çok büyük sıkıntılar çekiyoruz.

4- Emniyetten Nüfusa 40 milyon işlem yükü geçmesine rağmen, verilmeyen vakıf payının Nüfus Müdürlüklerine devredilmesi,

5-Mesai ücretimizin iki katına çıkarılmasını talep ediyoruz, çünkü mevcut aldığımız mesai ücreti yemeğe ve yola gitmektedir.

6- Son süreçte yapılan özellikle ortak banka promosyonunun taşrada çalışan personelimizin faydalanacağı şekilde genişletilmesini talep ediyoruz.

7-Adres işlemleri için elektrik ,su ,doğal gaz her kurumun bazen farklı uygulamaları adreste keşmekeşe sebep olmaktadır, bir barkod sistemine  geçilerek, tek bir barkodla tüm kurumların buna entegre edilmesini talep ediyoruz.

8-Kütük yazma işlemine son verilmesi, artık dijital kayda geçilmesini bekliyoruz.

9-Sürücü belgesini kimliğe tanımlama işlemi yaklaşık 4,5 milyonu kişiyi buldu geride kalan 25 milyon tanımlanması gereken sürücü belgesi var. Bunun e-Devlette bir bölüm açılarak oradan yapılmasını ve Nüfus Müdürlüklerindeki yükün bir nebze olsun azaltılmasını bekliyoruz.

10-Nüfus Çalışanlarının artık uzman kadroya dönüştürülmesini, talep ediyoruz bunu fazlasıyla hak ettik.

11- Ve en önemlisi, Nüfus Müdürlüklerine artık yeni yük eklenmesin.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler