,

Memur ve Emeklisine Seyyanen Zam Aldatmacası

SAHADER Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Abdurrahman Aktürk, memur emekli maaşlarındaki korkunç erimeye dikkate çekerek "memurun emekliliğe yansıyan kalemleri düşünüldüğünde asgari ücretli birinin ilerde alacağı emekli maaşından daha düşük maaşa bağlanacaktır." dedi.

Memur ve Emeklisine Seyyanen Zam Aldatmacası

MEMUR VE EMEKLİSİNE SEYYANEN ZAM ALDATMACASI

Memurların emekliliğe yansıyan en büyük temel maaş kalemi olan taban aylık, 2020 yılına kadar genellikle asgari ücrete yakın olarak belirlenirdi. Ancak sonrasında asgari ücrete yapılan zamlar sonrası taban aylıkla arasındaki fark artmaya başladı 2020 yılında 38 TL fark varken Ocak 2024’te bu fark tam 5093 liraya yükselmiştir. Temmuz ayında asgari ücretin zam almaması sonucunda aradaki fark 2794 liraya düşmüş durumdadır.

Şu anda memurun emekliliğe yansıyan kalemleri düşünüldüğünde asgari ücretli birinin ilerde alacağı emekli maaşından daha düşük maaşa bağlanacaktır. Çünkü memurun emekliliğe yansıyan en büyük kalemi olan taban aylık 14208 lira, asgari ücret 17002 liradır. Dolaysıyla memuru emeklilikte güzel günlerin beklemediği aşikardır. Benim kazancım iyi diye düşünenler büyük bir aldatmacanın içindedir. Nitekim ister öğretmen ister hemşire ister hekim veya mühendis olun 657 Devlet memuru statüsünde çalışan herkesin taban aylığı aynıdır. Taban aylık memurun emekliliğine yansıyan en büyük parçadır.

2024’ün ocak ayında memurlara verilen ek ödeme (Seyyanen zam) güncel olarak 14492 liradır. Ancak verilen bu ilave ek ödeme memurun emekliliğine yansımamaktadır. Hükümet tarafından ilk duyurulduğu zaman hem memura hem de emeklisine otomatik olarak yansıyacak sözü verdiği bu ek ödeme aktif çalışan memura verilmiş ancak emekliliğine yansımayan bir değerdir. Memur emeklisi için ise 5434 sayılı kanuna torba yasayla ilave edilen 86.ek madde sebebiyle sözü verilen seyyanen zam emekliler için devre dışı bırakılmıştır. Böylece memur ve memur emeklisi ilk defa ayrıştırılmış oldu. Emekli memurların ülkenin gündeminden düşmeyen hak aramasının temel nedeni seyyanen zam alamamış olmalarıdır.

Kurulduğumuz günden beri SAHADER(Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği) olarak sağlık meslek çalışanları için yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan temel maaş talep ediyoruz. Yaptığımız araştırma sonucunda memurun şu an cebine giren toplam ödemenin nerdeyse yarısı emekliliğine yansımamaktadır. Durumdan en çok etkilenen sağlık meslek emeklileridir. Aktif çalışırken bile kazanç kalemlerinin çoğunluğu emekiliğe yansımayan emeklilerimiz bugün geçim sıkıntısı çekmektedir. Bugünün çalışanları yarının emekli adayları olarak, kalem kâğıt marifetiyle yapılan bu aldatmacanın bitirilmesini talep ediyoruz.

SAHADER Yönetim Kurulu Başkanı
Abdurrrahman AKTÜRK

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler