BIST 100 9.374,21 %0.29 Dolar 31,08 %0.83 Euro 33,66 %0.83 Altın Gram 2.026,11 %0.45 Brent Petrol 82,22 %-1.74 Bitcoin 50.925,01 %1.31
,

Görevde olan yöneticiler TBMM'ye seslendi: Kariyer hakkını elimizden almayın

3 sayılı CBK’ya ekli listelerde yer alan ek göstergesi bakanlık genel müdürü dengi ve daha yüksek tespit edilenler ile İl valileri veya il valiliği yapmış olanlar hariç üst kademe kamu yöneticisi (Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı, Bölge Müdürü, Defterdar, İl Müdürü, İl Müftüsü, vb.) kadro, pozisyon ve görevlerinde en az 3 yıl görev yapmış olanlar; Yürürlükteki 3 sayılı CBK 6. maddesi 4. fıkrası ile 375 sayılı KHK’nin Ek 35. maddesinin 9. fıkrasının c/2 alt bendi gereğince olan kurumların merkez teşkilatı “Kariyer Uzmanı kadrolarına” atanmaktadırlar. Ancak Meclis gündeminde yer alan 2/1812 Esas Numaralı kanun teklifinin 72. maddesiyle anılan KHK’nin söz konusu alt bendi değiştirilerek özlük hakkı “mali hizmetler uzmanı”na eşitlenen “kurumların idari uzman unvanlı” kadrolarına atanmaları öngörülmektedir.

Görevde olan yöneticiler TBMM'ye seslendi: Kariyer hakkını elimizden almayın

Kanun teklifinin söz konusu maddeleri bu şekilde yasalaşırsa, aralarında il ve bölge müdürleri, defterdarlar, vergi dairesi başkanları, il müftüleri, bakanlık, kurum merkez grup ve daire başkanları, genel müdür yardımcılarının da bulunduğu üst düzey yönetici kadrolarının görevden alınmaları ya da görev sürelerinin sona ermesi durumlarında ciddi hak kayıplarına uğrayacakları değerlendirilmektedir. Bu durumun devletin yönetici kadroları üzerinde oluşturacağı moral bozucu etkinin hesaba katılmasını arz ederiz. Ayrıca, söz konusu yöneticilerin yeni atanacakları görev yeri olan Ankara ilindeki yaşam maliyetinin, büyükşehir olması hasebiyle görece daha yüksek olduğu da malumdur.

 

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler