,

EYT'de son durum: Düzenlemedeki ayrıntılar belli oldu

Milyonlarca EYT'linin beklediği düzenlemeye ilişkin ayrıntılar belli olmaya başladı. 20 yıldır AKP iktidarında çözüme ulaşamayan düzenlemede artık son aşamaya gelinirken, 3 önemli sac ayağı olacağı belirtilen EYT düzenlemesinde en düşük emekli maaşının düzeyi için düşünülen taban ücret belli oldu.

EYT'de son durum: Düzenlemedeki ayrıntılar belli oldu

AKP döneminde bir türlü çözüme kavuşamayan 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) beklentisi sürüyor. Hükümet cephesinde EYT ile ilgili formüller olmadığı tek bir seçenek üzerinde çalışıldığı daha önce belirtilmişti, ancak bu seçeneğin ne olduğu açıklanmamıştı.

Milyonlarca kişi tarafından uzun yıllardır verilen mücadele sonrasında EYT'nin Meclis'e geleceği açıklandı. Hükümetin seçim yatırımı olarak gördüğü EYT'ye ilişkin ayrıntılar belli olmaya başladı. 

Sabah gazetesinden Zübeyde Yalçın'ın haberine göre; EYT'de sonlanma aşamasına getirilen çalışmaya göre 1999 yılından önce işe başlayanlardan 25 yılını dolduran erkekler ile 20 yılını dolduran kadınlar yaş koşulu aranmaksızın emekli olabilecek.

LK AŞAMADA 1,5 MİLYON KİŞİ EMEKLİLİK POTASINA GİRMİŞ OLACAK

EYT kapsamında yaklaşık 3-4 milyon kişi bulunuyor. Yapılacak düzenleme kapsamında ilk etapta yaklaşık 1,5 milyon kişinin emeklilik hakkı kazanacağı hesaplanıyor. Daha sonrada prim gün sayılarına göre bir kademelendirme yapılması gündeme alındı. Böylece geri kalan 2-3 milyon EYT'li de kademeli olarak emeklilik hakkı kazanmış olacak. Böylece geri kalan 2-3 milyon EYT'li de kademeli olarak emeklilik hakkı kazanmış olacak.

Maaş konusunda temel alınan ilke ise; 3 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine çekilmesi olarak görünüyor.

Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler