BIST 100 9.150,32 %-0.32 Dolar 31,20 %0.14 Euro 33,76 %-0.09 Altın Gram 2.035,20 %0.11 Brent Petrol 83,18 %-0.55 Bitcoin 59.838,98 %4.8
,

En az 3 yıl görev yapan yöneticiler görevden alınınca ne olacak?

375 sayılı KHK'nın Ek 35. maddesine göre genel müdürün ek göstergesinden daha düşük bir ek göstergeli görevden çalışıp da en az 3 yıl görev yapanlar müfettiş veya uzman yapılıyordu. Bu düzenleme değiştirilmektedir.

En az 3 yıl görev yapan yöneticiler görevden alınınca ne olacak?

Kamuda üst düzey kadrolara atananların görevden alındıktan sonra hangi kadrolara atanacağı 375 sayılı KHK'nın ek 35. maddesinde düzenlenmiştir.

1- Buna göre, ek göstergesi bakanlık genel müdürü dengi ve daha yüksek tespit edilen üst kademe kamu yöneticileri görevden alındıktan sonra Müşavir veya danışman kadrolarına atanmaktadır.

2- 375 sayılı KHK'nın ek 35. maddesinin 9. fıkrasının  (c) bendine göre ise eğer görevden alınan kişinin daha önce müfettişlik veya uzmanlık görevi yok ise en az 3 yıl görev yapmışsa yine müfettiş veya uzman kadrosuna atanmaktaydı. Ancak Meclise sevk edilen torba kanun teklifine göre bu durumdakiler artık "İdari uzman" kadrosuna atanacaktır. İdari uzmanların mali hakları ise mali hizmetler uzmanlığına denk sayılacaktır.

3- En az 3 yıl görev yapmamış olan üst düzey kamu yöneticileri ise Araştırmacı kadrosuna atanmaya devam edilecektir.

Ayrıca bu konuda ortaya çıkan soruları çözmeye Cumhurbaşkanlığı yetkili olacaktır.

Bu konuda 2023 yılının Mart ayında gazetememur.com'da yapılan ayrıntılı açıklama için tıklayınız.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler