,
#Maaş Zammı #Enflasyon farkı

Ekim ayı enflasyon beklentileri açıklandı. Memurlar ne kadar fark alacak?

Aralarında Anadolu Ajansının da bulunduğu üç kurum Ekim ayı enflasyon beklentisini açıkladı. AA'nın beklenti anketindeki oranın değişmesi üzerine gazetememur.com tarafından yeniden hesaplama yapılmıştır

Ekim ayı enflasyon beklentileri açıklandı. Memurlar ne kadar fark alacak?

Ekim ayı enflasyon rakamları 3 Kasım Perşembe günü saat 10:00'da TÜİK tarafından açıklanacak. Temmuz ayında enflasyon yüzde 2,37, Ağustos ayında yüzde 1,46, Eylül ayında ise yüzde 3,08 çıkmıştı. En güçlü kurum olarak gösterilen Anadolu Ajansının Ekim ayı enflasyon beklenti anketinde, TÜFE'nin yüzde 3,54  oranında artacağı öngörüldü.

İşte 3 kurumun Ekim ayı enflasyon beklentileri:

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, ekim ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 3.54 artmasını bekliyor.

Forekshaber beklenti anketine göre, Ekonomistlerin Ekim ayı Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) aylık medyan tahmini yüzde 3,62 artış yönünde gerçekleşti.

Reuters'ın 12 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette Ekim ayı için aylık enflasyonun ise %3.6 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor; tahminler %2.6 ila %4.6 bandında yer alıyor.

Memurlar ne kadar zam almıştı?

Memurlar 2022 yılının ikinci yarısında yüzde 7 zam almıştı. Yılın ikinci yarısında oluşacak enflasyonun yüzde 7'yi aşması halinde enflasyon farkı alınabilecektir.

Kümülatif enflasyon ne kadar oldu?

Temmuz ayında enflasyon yüzde 2,37, Ağustos ayında yüzde 1,46, Eylül ayında ise yüzde 3,08 çıkmıştı. Bu üç oran kümülatif olarak yüzde 7,06  anlamına gelmektedir. Gazetememur'un, kümülatif enflasyon hesaplaması hakkındaki detay haberi için tıklayınız.

Memurların alacağı enflasyon farkı netleşiyor!

AA Finasn'ın beklenti anketinde yer aldığı gibi Ekim ayında yüzde 3,54 civarında bir enflasyon açıklanması halinde kümülatif enflasyon yüzde 10,85'e ulaşacaktır. Bu durumda Ekim ayı itibariyle tüm kamu personeli yüzde 3,59  enflasyon farkı alacaklı hale gelecektir. 

Bakalım TÜİK 3 Ekim Pazartesi günü sat 10:00'da Eylül ayı enflayonunu kaç olarak açıklayacak.

Ekim ayı resmi enflasyon rakamlarının açıklanması halinde Simülasyon: Enflasyon her ay yüzde 3 olursa 2023 memur zammı ne kadar olur? başlıklı haberdeki bilgiler güncellenecektir.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler