USD : 18,60 %0,12
EUR : 18,21 %-0,12
ALTIN (Gr): 1.022,43 %-0,05
BIST 100 : 3.570,11 %0,46
BITCOIN : 19.966,84 %-0,42
Petrol : 95,02 %0,63
Memurlar

Bakan Bilgin: Kriz döneminde vergi dilimi sabitlenmeli

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) Genel Başkanı Mahmut Arslan’ı ziyaret ederek, Necati Çelik Toplantı Salonu’nda basın açıklamasında bulundu.

23 Eylül 2022 Cuma 19:28

“Toplu Sözleşmede Elde Edilen Ücretin Yılsonunda Geçerliliğini Koruyacak Seviyede Kalması İle İlgili Olumlu Bir Yaklaşım İçerisindeyiz”

Bakan Bilgin, vergi ile ilgili sorunların da olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

“Toplu sözleşmelerde tüm sendikacılarımızın bize söyledikleri bir şey var: ‘Toplu sözleşmede elde ettiğimiz ücreti, toplu sözleşmenin sonuna kadar elde etmek istiyoruz’ diyorlar. Yani vergi dilimlerindeki artışın ücretlerinin niteliğini, alım gücünü aşındırmamasını istiyorlar, bu haklı bir taleptir. Bu konuda da Hazine ve Maliye Bakanımızla görüşmelerimiz var. Özellikle toplu sözleşme ile elde edilen ücretleri anlamsız hale getiren vergideki oynaklığın düzenlenmesi gerekir, Bakan Bey ile görüştüm, olumlu bir yaklaşım içerisinde olduğumuzu belirtmek isterim.”

Sendikaların emekçilerin sözcüsü olduklarının altını çizen Bilgin, “Türkiye’deki üç büyük konfederasyonun taleplerini çalışma programımızın öncelikli meseleleri halinde ele alıyoruz. Bu taleplerin, Türkiye’nin en dinamik kesimlerinin toplumsal talepleri olduğunun farkındayız” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, Sözleşmeli Personelin Kadroya alınması konusunun ne zaman açıklanacağı ile ilgili sorulan bir soru üzerine, “Sözleşmeli Personel konusunda biz hazırlığımızı yaptık Bakanlar Kurulu’nda gündeme geldikten, Sayın Cumhurbaşkanımızla nihai değerlendirmemizi yaptıktan sonra kamuoyuyla paylaşırız” cevabını verdi.

“Asgari Ücret ile ilgili enflasyona ezdirilmeyeceğine vurgu yaptığınızı görüyoruz. Orta Vadeli Programda yılsonu için yüzde 65 gibi bir enflasyon beklentisi var. Müzakerelerin bu rakam üzerinden yapılacağını söylemek yanlış olur mu?” sorusu üzerine ise Bilgin, “Orta Vadeli Plandaki enflasyon hedefi farklı bir şey, çıkacak reel enflasyon nedir? Ne olacaktır? O gün onu değerlendireceğiz. Şimdiden bir rakam ya da oran söylemek mümkün değil ama Aralık ayında ortaya çıkan tabloya göre değerlendirmemizi yapacağız” dedi.

 “Vergi dilimi ile ilgili sendikaların ortak talebi yüzde 10 gibi bir baraj olması, siz sayın bakan ile herhangi bir yüzdelik baraj görüştünüz mü ya da sizin kafanızdaki düşünce nedir? Vergi dilimi ile ilgili en makul yol nasıl bulunabilir?” sorusuna ise Bakan Bilgin, şöyle cevap verdi:

“Toplu sözleşmede prensip olarak benim yaklaşımım toplu sözleşmede elde edilen ücretin yılsonunda geçerliliğini koruyacak seviyede bir verginin dikkate alınması. Daha da önemlisi kriz döneminde bunun sabitlenmesi.”

 

Kaynak : Gazete Memur