,
#Enflasyon farkı #Maaş Zammı

6 aylık enflasyon farkı belli oldu. İşte refah paysız memur maaş maaş zammı

TÜİK'in açıkladığı Haziran ayı enflasyonu ile birlikte 6 aylık enflasyon farkı belli oldu. Şimdi gözler ne oranda ve tutarda refah payı uygulanacağında.

6 aylık enflasyon farkı belli oldu. İşte refah paysız memur maaş maaş zammı

Tüm kamu personeli merakla Temmuz ayındaki maaş zammını bekliyordu. TÜİK, 5 Temmuz itibariyle Haziran ayı resmi enflasyon rakamlarını açıkladı.

İşte gazetememur.com'un hesaplamalarına göre 6 aylık enflasyon farkı ve memur maaş zammı hesabı

2023 yılında aylar itibariyle enflasyon oranları

- Ocak ayı: Yüzde 6,65
- Şubat ayı: Yüzde 3,15
- Mart ayı: Yüzde 2,29
- Nisan ayı: yüzde 2,39
- Mayıs  ayı: yüzde 0,04
- Haziran ay: Yüzde 3,92

- İlk 6 aylık kümülatif enflasyon

Mayıs ayında açıklanan yüzde 0,04'lük enflasyon göre kümülatif enflasyon yüzde 15,26 olmuştu. Haziran ayı enflasyonu yüzde 3,92 çıktığı için seviyesinde gelirse kümülatif enflasyon yüzde 19,78 oldu. 

- Memurlar yüzde 8 toplu sözleşme zammına göre enflasyon farkı alacak

Tüm kamu personeline Ocak ayında yüzde 30 zam yapılmış olmasına rağmen, enflasyon farkı hesaplaması yüzde 8 toplu sözleşme zammına göre yapılacak. 

TÜİK verilerine göre enflasyon farkı

TÜİK'in açıklayacağı Haziran ayı enflasyon verilerine göre kümülatif enflasyon yüzde 19,78  olduğundan enflasyon farkı 1 Temmuz'da yüzde 10,91 olacaktır. Kamu personeli Temmuzda ayrıca yüzde 6 toplu sözleşme zammı alacaktır. Bu halde toplam zam tutarı yüzde 17,56 olacaktır.

Açılanacak refah payı oranıyla birlikte toplam memur maaş zammı oranı Ocak ayında olduğu gibi yüzde 30'a tamamlanabilir.  (Kamu görevlilerine 2023 yılı Ocak ayı başında yüzde 13,52 refah payı uygulanmıştı)

En düşük hizmetli maaşı

En düşük memur maaşı 12/1'deki Hizmetli maaşı üzerinden hesaplanmaktadır. Temmuz ayı itibariyle hizmetli maaşı 11 bin 100 liradır. Yüzde 30 uygulandığında en düşük hizmetli maaşı yüzde 14 bin 430 lira olmaktadır. 

Refah payı ne olacak?

Memur maaşlarına uygulanacak refah payının A Haber'in belirttiği gibi yüzde 25 zam ve 8 bin TL seyyanen zam olması bekleniyor. Verilecek seyyanen zammın yani 8 bin liranın memur maaş katsayısına bağlanıp bağlanmayacağı en büyük ayrıntı olacak

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler