Memurlar

2 sendika daha Temmuz zammının iptali için mahkemeye başvurdu

Eğitim İş Sendikası ile BASK konfederasyonu, Temmuz zammının eksik hesaplandığı iddiasıyla mahkemeye başvurdu. Daha önce KESK konfederasyonu da zammın iptali için Danıştay'da dava açacağını belirtmişti.

Eklenme : 14 Temmuz 2022 Perşembe 13:33 - Güncelleme : 14 Temmuz 2022 Perşembe 22:13


BASK Genel başkanı Öğretici ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu sendikası Eğitim İş bir açıklama yaparak, Temmuz ayı zam genelgesinin iptali için Danıştay'a başvurduklarını açıkladılar.

Gazetememur.com olarak, her iki sendika da dava dilekçelerini henüz yayınlamadıkları için, neyin iptalini istedikleri, iptal halinde memurlar aleyhine bir durum olup olamayacağını bilemiyoruz

BASK BAŞKANI ÖĞRETİCİ: ENFLASYON FARKINI YANLIŞ HESAPLAYAN İLGİLİ GENELGEYİ YARGIYA TAŞIDIK

BASK Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ memur ve emeklilerin ücret artışları için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilgili genelgesindeki rakamların doğru olmadığını, enflasyon farkının yanlış hesaplandığını ifade ederek ilgili genelgeyi yargıya taşıdıklarını açıkladı. Açıklamaları şöyle;

Kamu görevlileri ve emeklileri için Hazine ve Maliye Bakanlığı enflasyon farkını yanlış hesaplamış, Ocak ayında verilen %2.5’luk ek artış da enflasyon farkından düşülmüştür. Halbuki %2.5’luk artış toplu sözleşme gereği değil yapılan ek düzenleme ile verilen bir artıştır.

Gerek enflasyon farkının yanlış hesaplanması, gerekse enflasyon farkının önce artışlara yansıtılıp daha sonra Temmuz artışı eklenmesi gerekirken bunun tek kalemde yapılması memur ve emeklilerin kaybını artırmaktadır.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü\'nün 04/07/2022 Tarih ve 27998389-010.06.02- \\1342135 Sayılı Genelge (Sıra No:9) Genelgesi\'nde yer alan memur maaş ve emekli aylıklarının enflasyon farkı nedeniyle artışının % 41,69 oranında belirlenmesine ilişkin hükümlerinin, çalışanların lehine olmak üzere yeniden hesaplama yapılarak uygulanması amacıyla, iptali için Danıştay’a başvurduk.

Bu hak kaybına izin vermeyecek, takipçisi olacağız…

----------------------

KAMU EMEKÇİSİNİN ZAM ORANINI BELİRLEYEN GENELGE’Yİ YARGIYA TAŞIDIK

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü'nün "Mali ve Sosyal Haklar” konulu, 04/07/2022 tarih ve 1342135 sayılı, Sıra No: 9 sayılı Genelgesi ile kamu emekçilerinin Temmuz 2022 tarihinden itibaren uygulanacak zam oranının %41,69 olacağı ilan edilmiştir. 

İktidar-TÜİK- “Sarı Sendika” üçlüsü eliyle kamu emekçisinin cebine uzanan elleri daha önce de ifşa etmiş, alanlarda ve işyerlerimizde bu senaryoya karşı duruşumuzu yıl boyunca da ortaya koymuştuk. 

Nerden tutulsa elde kalan akıllara zarar hesaplarla yine bir şekilde kamu emekçisi ve emeklisinin alın terine göz dikilmiş, emeğine ekmeğine el uzatılmıştır. 
Bu hırsızlık iki kademeli olarak yapılmıştır:

- Önce iktidarın arpalığına dönen, hikmetinden ve rakamlarından sual olunmayan, sendika olarak defalarca protesto ettiğimiz TÜİK, yüksek enflasyon oranlarını düşük göstererek, o oranların yansıtılacağı zamlarımızı küçültmüştür.

- Sonrasında ise 6.Dönem Toplu Sözleşmesi’nde “enflasyon farkı ödemesi” adı altında yapılan şark kurnazlığı bugünkü zamlarımıza yansıtılmıştır. Yüzde 47’den fazla olması gereken zam oranı, bu kurnaz taktikle yüzde 41.7’ye düşürülmüştür. Taraflar açısından bağlayıcı olan Toplu Sözleşme uygulanmamış, mağduriyet büyütülmüştür. Maaşı 10 bin lira olan bir kamu emekçisi ayda 500 TL’yi aşkın bir zarara uğratılmıştır. Oysa kamu emekçisinin refah payının, iyileştirilmesinin geri alınması hukuken mümkün değildir. Genelge ile toplu sözleşmeyi değiştirmek Anayasa’ya aykırıdır. Çalışanların kazanılmış haklarını hiçe sayan, geriye götüren düzenlemeler yapmanın yasal bir kılıfı yoktur.

Emeği en yüce değer olarak kabul eden Eğitim-İş olarak biz bu hesap oyunlarına seyirci kalmayacağımızı belirtmiş ve yargı yoluna gideceğimizi duyurmuştuk. 
Kamu emekçisi ve emeklisinin, uğradığı bu hak kayıplarının önüne geçilmesi için zam oranlarını belirleyen Genelge’ye karşı sendikamızca dava açılmıştır. 

EĞİTİM İŞ MERKEZ YÖNETİM KURULU

------------------------

 

SON DAKİKA HABERLERİ için ayrıca GAZETEMEMUR.COM uygulamasını,

App Store

Google Play

Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.

Facebook hesabı için tıklayınız.

İnstagram hesabı için tıklayınız.

Kaynak : Gazete Memur