,

1992'de Erzincan depreminde yapılmıştı. Afet bölgesindeki kamu çalışanlarına 1 yıllık afet tazminatı verilmeli!

Afet bölgesindeki kamu çalışanlarına afet tazminatı adı altında bir ödeme yapılması kamu hizmetlerinin yürütülmesinde kolaylık sağlayacaktır.

1992'de Erzincan depreminde yapılmıştı. Afet bölgesindeki kamu çalışanlarına 1 yıllık afet tazminatı verilmeli!

Afet bölgesinde yıkılmış kamu personeli hala şoku üzerinden atabilmiş değil. Başta öğretmenler olmak üzere bir çok kamu personeli ya afet bölgesi dışındaki illerde akrabalarının ya da devletin sağladığı yurtlarda yaşamını idare ettiriyor ya da köydeki evinde kalıyor.

Kamu kurumları, diğer illerden bu illere nakil için başvuru açsa da çok önemli bir sayıda başvuru olmuyor.

Devletimiz 13 Mart 1992 tarihinde Erzincan'da meydana gelen deprem sonrasında, çalışan kamu personeline fazla çalışma ücreti üzerinden bir mali imkan sunmuştu. Fazla çalışma ücreti konusundaki yetki ise o gün için Bayındırlık ve İskan Bakanlığına verilmişti.

Ülkemiz son 500 yılın en büyük depremini yaşamış ve resmi rakamlara göre hayatını kaybeden sayısı 50 bine yaklaşmaktadır. Türkiye daha önce hiç görmediği türden büyük bir afet yaşamıştır.

Kamu hizmetlerinin gönüllü olarak yürütülmesi elbette ki çok daha güzeldir ancak bunu yetmediği durumlarda kamu hizmetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak adına afet tazminatı adı altında 1 yıllık bir mali ve sosyal hak sunmak yararlı olabilecektir.

İşte 13 Mart 1992 tarihindeki Erzincan depreminden 15 gün sonra yayımlanan Resmi Gazetede yayımlan Bakanlar Kurulu Kararı

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler