KPSS

Sağlık personeli alım kılavuzu haftaya ilan edilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlık personeli alım kılavuzunun haftaya yayımlanacağını belirtti

Eklenme : 24 Kasım 2022 Perşembe 23:40 - Güncelleme : 24 Kasım 2022 Perşembe 23:41


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçen hafta yaptığı açıklamada, personel alım kılavuzunun ÖSYM Başkanlığına gönderildiğini açıklamıştı. Kılavuzun 21 Kasım Pazartesi günü yayınlanması bekleniyordu.

Ancak, Bakanlığın ÖSYM ile yaptığı görüşmeler sonrasında, 2022 KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları öne çekilebileceği belirtildi, bu nedenle de kılavuzun yayımı geciktirildi.

2022 KPSS Ortaöğretim Sınav sonuçları ilan edilen tarihten 6 gün önce açıklanmış oldu. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte 2020 KPSS Ortaöğretim sınav sonuçlarının da geçerlilik süresi sona ermiş oldu.

-----------

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bakan Koca, ayaktan hasta kabul kapasitesinin artırıldığını dile getirerek, "2020 yılında aylık 13 milyon olan poliklinik muayene sayımızı 2022 yılı Ekim ayı itibarıyla 26 milyona ulaştırarak var olan kapasitemizi iki katına çıkardık. Hastanelerimizde pandemi öncesi dönemde günlük 672 bin MHRS randevusu açılırken, bugün yüzde 40 artışla 945 bine kadar çıkmıştır. Randevu alanların yüzde 25'nin de bu arada gelmediğini söylemek istiyorum. 945 açılan randevunun yüzde 60'ı ancak bakılabilir durumda. Aradaki fark 400 bine yakın. 400 bin açılan randevuya gelinmiş olsaydı aslında bu sorun bitecek" ifadelerini kullandı.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nin (MHRS) son yıllarda yüksek talep gördüğünü gözlemlediklerini belirten Koca, günlük yaklaşık 1.2 milyon hastanın hizmet aldığını, 1 milyon 200 bin toplam bakılan hastanın 550 bininin MHRS'den, 650 bininin ise randevu almadan gelen hastalar olduğunu söyledi.

- 'İlk 16 bin tıbbi sekreter alımını da içeren kılvuz haftaya yayımlanacak'

32 bin polikliniğe 32 bin tıbbi sekreter alacaklarını duyuran Bakan Koca, "İlk 16 bini de gelecek hafta kılavuz yayınlanınca görmüş olacaksınız. Sözleşmeli hekim kadrolarını da yaygınlaştırıyoruz. Böylece sıkıntı çektiğimiz yerlerde hekim istihdamına teşvik ediyoruz. Yani en geç Ocak 15'e kadar da bu 27 bin sözleşmeli hekimin açıktan atamalarını yapıyor olacağız" açıklamasında bulundu.

Kaynak : Gazete Memur