,

Prof. Dr. İlyas Doğan, 2010 KPSS skandalı hakkında konuştu: Kağıtlarında çizik bile yokken full çektiler

KPSS Lisans sınavındaki onlarca sorunun Yediiklim Yayınları'nın sorularıyla aynı olması infial yarattı. Türkiye gündemine oturan olayın ardından akıllara 2010 KPSS skandalı geldi. Dönemin YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlyas Doğan, Aykiri.com.tr'ye çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. İlyas Doğan, 2010 KPSS skandalı hakkında konuştu: Kağıtlarında çizik bile yokken full çektiler

BERAT TEMİZ / AYKIRI

31 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilen KPSS Lisans sınavındaki onlarca sorunun Yediiklim Yayınları'na ait deneme kitapları ve ders videolarındaki sorularla aynı olduğu ortaya çıktı.

Gündemi sarsan olayın ardından ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı ve KPSS Lisans sınavıyla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme başlattı. KPSS'nin iptal edilip edilmeyeceği konuşulurken akıllara soruların çalındığı 2010 KPSS geldi.

Dönemin YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlyas Doğan, FETÖ tarafından soruların çalındığı 2010 KPSS hakkında Aykiri.com.tr'ye açıklamalarda bulundu.

"KAĞITLARINDA ÇİZİK BİLE YOKKEN FULL ÇEKTİLER"
İlyas Doğan, "2010 yılında 4 bölüm olarak yapılan KPSS'de 3 bin 700 kişi full çekmişti. Bir önceki sınavda 4 kişi full yapmıştı ama 2010 yılında bu sayı 3 bin 700'dü. Full çekenlerin kağıtlarında tek bir çizik bile yoktu. Sınav iptal edilsin istedik ama sadece bir kısmının iptal edildi" dedi.

Doğan, olaya ilişkin ÖSYM Başkanı da dahil olmak üzere 7 kişiyi tespit ettiklerini ancak idari yönden üzerlerine gidilmediğini ifade etti. O dönem sınavların iptalini istediklerini belirten Doğan, "4 sınavın 2 tanesi Kaymakamlık vs. gibi yüksek görevler için yapıldı. Diğer 2 sınav ise öğretmenlik için. Ancak öğretmenlikle ilgili olan kısım iptal edildi. Yüksek görevler için yapılan KPSS iptal edilmedi" diye konuştu.

"CEVAP KAĞITLARI VE SORULAR MUHAFAZA EDİLSİN"
İlyas Doğan, soruşturma yürütüldüğü için KPSS sorularının ve cevap anahtarlarının muhafaza edilmesini talep ettiğini belirterek "4 ayrı sınavında cevap kağıtları muhafaza edilsin. Burada bir soruşturma yürütülüyor. Cevap ve soru kağıtlarını yok etmeyin' diye talepte bulundum. Ancak kısa süre içerisinde hepsi imha edildi" dedi.

"SORULARIN FLASH DİSK'LE 7 İLE DAĞITILDIĞINI TESPİT ETTİM"
Doğan, "Genç bir erkek vardı. Sınav sorularını flash disk içerisinde ilgili yere götürüyordu ama aynı soruların Türkiye'nin 7 iline daha dağıtıldığını tespit ettim. YÖK Başkanı da 'Soruşturma yapılsın' dedi ancak iptal yetkisi olmasına rağmen iptal etmedi. Soruşturma başlattığım 7 kişinin hepsi beraat etti" ifadelerini kullandı.

TAM PUAN ALANLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU KARI-KOCA ÇIKMIŞTI
YÖK Denetleme Kurulu'nun 2010 yılında hazırladığı raporda, KPSS'de eğitim bilimleri alanında 120 tam puan alan 350 aday olduğuna işaret edilmişti. Bunların 70'inin karı-koca olduğu, 23'ü arasında ise akrabalık bağı bulunduğu belirtilmişti.

Raporda, 120 tam puan alan 350 kişiden 52'sinin aynı adres, apartman, site ya da sokakta ikamet ettiğine yer verilmişti.

Ayrıca, sınavda 100 ve üzerinde ham puan alan 3 bin 227 adayın 446'sının karı-koca ve 191'inin akraba olduğu, 980 kişinin aynı adres, apartman, site ya da sokakta ikamet ettiği belirlenmişti.

Genel yetenek alanında 60 tam puan alan bin 29 kişiden 101'inin karı-koca, 139'unun akraba, 58-60 arası ham puan alan 3 bin 740 kişiden 220'sinin karı-koca, 470'inin akraba olduğu tespit edilmişti.

Raporda, genel yetenek alanında 60 ham puan alan adayların 58'inin, 58-60 arası ham puan alanların 268'inin aynı dış kapı numarasına sahip adreslerde ikamet ettiğine dikkat çekilmişti.

İlişkili Haberler

Manşetler