,
#İş İlanları #KPSS

Diyetisyenler de 10 bin atama talep ediyor

Son yıllarda Türkiye obezite hastalığında dünyada 4’ncü sırada yer alırken, diyetisyenler 10 bin diyetisyen ataması için çağrıda bulunuyorlar.

Diyetisyenler de 10 bin atama talep ediyor

Son yıllarda Türkiye’de ciddi oranlarda artan obezite hastalığına karşı diyetisyen atamalarının yetersizliğine karşı diyetisyenlerden atama çağrısı geldi. Yılda ortalama 6 bin mezun verilen beslenme ve diyetetik bölümüne karşın yapılan az atama diyetisyenlerden tepki çekti. Diyetisyenler 10 bin atama yapılması için çağrıda bulundu.

YILLIK 6 BİN MEZUN VARKEN GEÇEN SENE SADECE 415 ATAMA YAPILDI

Her yıl ortalama 6 bin mezun verilen beslenme ve diyetetik bölümlerinde her yıl mezun ve işsiz diyetisyen sayısı artmaya devam ederken, 2022 yılında yapılan 415 atama ile yeni mezun olan diyetisyenleri çoğunluğu atanamazken, diyetisyenler 10 bin atama talebinin gerçekleştirilmesi talebini dile getiriyor.

MEZUN SAYISINDAKİ ARTIŞA BİR DE YÜKSEK KPSS PUANLARI EKLENİYOR

Her şehirde açılan üniversiteler ve altlarındaki bölümler ile birlikte birçok bölümde yıllık ciddi mezun verilmesinin önü açılırken, bu mezunlara iş kapılarının yeterli seviyede açılmaması ile birlikte yeni mezunlar mağdur olmaya devam ediyor. Diyetisyenler, yetersiz açılan kontenjanlara bir de yüksek KPSS puanlarının eklendiğine dikkat çekerek, 2020 yılında gerçekleştirilen atamada en son atanan diyetisyenin KPSS puanının 93,60 olduğunun altını çizdi.

EKSİK OKULLARDA BÖLÜMLER KAPATILMALI, 10 BİN ATAMA GELMELİ

Diyetisyenler, artan mezun sayılarına ilişkin olarak, akademik kadro bakımından eksik kalan ve yetersizliği bulunan üniversitelerin beslenme ve diyetetik programları kapatılması gerektiğini ifade ederek, böylece mezun olanların mesleki anlamda tam anlamıyla yeterli olmasının önünün açılacağına dikkat çekti. Bunlara ek olarak yapılacak atamada 10 bin diyetisyenin atamasının yapılması ve daha önce pilot uygulama olarak denenmiş aile sağlığı merkezlerine diyetisyen istihdamı projesinin tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılmasının gerekliliğine dikkat çekti.

mehmet fahri özkan / milli gazete

İlişkili Haberler

Manşetler