,

Yerlikaya, Soylu dönemi ile mukayese yaptı: Olaylar süratle iniyor

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, suçla mücadelede isim vermeden kendi dönemi ile Süleyman Soylu dönemini kıyasladı. "Allah'a hamd olsun, olaylar süratle aşağı doğru iniyor" dedi.

Yerlikaya, Soylu dönemi ile mukayese yaptı: Olaylar süratle iniyor

İstanbul'da, Üsküdar Antikacılar Çarşısı'ndaki kahvaltı programında esnafla bir araya gelen İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, suçla mücadeleye ilişkin konuştu.

Yerlikaya 'huzur' ifadesine dikkati çekerek "Öyle bir cümle, öyle bir motto bulalım ki insanlar duyduğu zaman gönüllerinde bir hoşluk, gönüllerinde bir sıcaklık olsun ve peşinden bize dua etsinler. Neyi bulduk; 'Türkiye'nin huzuru' dedik" ifadelerini kullandı.

"SADECE BİR SUÇ TÜRÜNÜ ÖRNEK VEREYİM..."

3 Haziran 2023'te göreve gelen Yerlikaya, isim vermeden kendisinden önceki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dönemi ile mukayese yaptı. Yerlikaya şunları söyledi:

- İçişleri Bakanlığı, polisi, jandarması, sahil güvenliği ile beraber bütün suç türlerini sahada yüreğiyle, cesaretiyle, sizden almış olduğu destekle, duayla, azimle, kararlılıkla, ne yapıyor suçları önlemek için gayret gösteriyor. Birinci görevimiz önlemek. İkinci görevimiz eğer bir suç işlendiyse bir an önce bunu yakalayıp, adalete teslim etmek, bu noktada biz çalışıyoruz.

- Mallara karşı işlenen suçlarda, kişilere karşı işlenen suçlarda 9 aylık dönemimizde Allah'a hamd olsun, olaylar süratle aşağı doğru iniyor. Var olan olayları aydınlatma oranlarımız da hep daha yukarıya gidiyor. Sadece bir suç türü ile ilgili örnek vereyim. 2024'ün ilk 2 ayı ocak ve şubat ayını, 2023'ün ocak ve şubat ayıyla kıyaslıyoruz.

- Bu yılın 2 ayını geçen yılın aynı devresiyle kıyasladığımız zaman evden hırsızlık daha önce 1 gün ortalaması, Türkiye ortalaması, 166'yken dün ortalaması 101'e düşmüş. Türkiye genelinde söylüyorum. Burada söylemek istediğimiz şey şu; bütün hırsızlık türlerinde şu ana karşı olan tüm suç türlerinde bizim yapmaya çalıştığımız kahraman polisimiz, jandarmamız, sahil güvenliğimiz bilin ki kendisi ile yarışıyor.

Kaynak : DHA

İlişkili Haberler

Manşetler