,

Yazılım mühendisliği Bölüm Başkanı’na dolandırıcılık davası!

Ankara’da bir iş adamının 400 bin liralık senedini yeğeni Altınbaş Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı olan Dr. O. A.’nın imzasını taklit ederek icraya veren M. T. ve O. A. hakkında “resmi belgede sahtecilik”, “kamu kurum ve kuruluşları araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” suçlarından 5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Dava dosyasında yer alan bilirkişi raporunda senetteki söz konusu imzanın Ata tarafından atılmadığı vurgulanırken, O. A.’nın bunun bilincinde olduğu ancak icra takibine devam ettiği anlatıldı.

Yazılım mühendisliği Bölüm Başkanı’na dolandırıcılık davası!

 

Sabah'tan Mustafa Sait Özkan'ın haberine göre; Altınbaş Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. O. A. ve dayısı M. T. hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "resmi belgede sahtecilik" "kamu kurum ve kuruluşları araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçlarından iddianame düzenlendi. 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame Ankara Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Ankaralı iş adamı Orhan A.'nın de arasında bulunduğu 5 kişi ve 2 şirket mağdur sıfatıyla yer aldı.

1 MİLYON 20 BİN LİRALIK TEMİNAT SENEDİ

 

Dava dosyasının ayrıntılarına göre, iş adamı Orhan A. 2010 yılında eskiden beri tanıdığı bankacı arkadaşı Osman B.'ye 1 milyon 20 bin lira tutarında kredi çekmek için teminat senedi verdi. Osman B. de bu senetleri kendisine, düşük faizli para bulacağını iddia eden sanık M. T.'ye kaptırdı.

 

SENETLERİ YAZILIMCI YEĞENİ'NİN İMZASINI TAKLİT EDEREK İCRAYA VERDİ

İddiaya göre M. T., Ankara'da tefeci olarak tanınıyordu. Dava dosyasındaki bilgilere göre Tüm, hiçbir ödeme yapmadığı gibi senetleri de sahte imzalarla icraya verdi. Mağdur Orhan A. ailesinin 30 milyon değerindeki gayrimenkullerine de haciz ve tedbir koydurdu. Tüm, 1 milyon 20 bin lira tutarındaki senetlerden 400 bin liralık senedi ise yeğeni olan Altınbaş Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı olan Dr. O. A.'nın imzasını taklit ederek icraya verdi.

TAKLİT İMZAYA RAĞMEN İCRA TAKİBİNE DEVAM ETTİ

2010'dan beri süre gelen dava sürecinde O. A., senetteki imzanın kendisine ait olmadığını bildiği halde dayısı M. T. ile birlikte icra takibine devam etti. Bu süre zarfında mağdur iş adamı Orhan A. dava süreci nedeniyle kanser hastalığına yakalanarak 2 sene önce vefat etti.

HALEN ÜNİVERSİTEDE BÖLÜM BAŞKANLIĞI YAPIYOR

Orhan A. ailesinin yürüttüğü hukuk mücadelesi sonucunda açılan dava dosyasında, halen Altınbaş Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı olan Dr. O. A. ve dayısı M. T.'nin gerçekleştirdiği usulsüzlükler bilirkişi raporuyla kanıtlanarak kendisine yer buldu. Dava dosyasında yer alan bilirkişi raporunda senetteki söz konusu imzanın O. A tarafından atılmadığı vurgulanırken, O. A'nın bunun bilincinde olduğu ancak icra takibine devam ettiği anlatıldı.

Kaynak : TT

İlişkili Haberler

Manşetler