BIST 100 8.334,94 %1.41 Dolar 27,41 %0.08 Euro 28,99 %-0.03 Altın Gram 1.628,18 %0.87 Brent Petrol 92,19 %-0.97 Bitcoin 27.140,99 %0.58
,

'Yavaş ve İmamoğlu' istifa etmeli mi?

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, "Genel Başkanımız Meral Akşener, iki belediye başkanının (Yavaş-İmamoğlu) seçilecek 13. cumhurbaşkanının yetkili icracı cumhurbaşkanı yardımcısı olması önerisi iletilmiştir" dedi. Anayasa hukukçusu İbrahim Kaboğlu böyle bir durumda görevlerinden ayrılmaları gerektiğini söyledi.

'Yavaş ve İmamoğlu' istifa etmeli mi?

Millet İttifakı bugün cumhurbaşkanı adayını açıklayacak. Saat 16.00'da yapılacak toplantının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığının açıklanması bekleniyor.

İYİ Parti'yi masaya döndürmek için formül arayışları da devam ediyor. Son formül ise bizzat İYİ Parti lideri Meral Akşener'den geldi. 

Akşener, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın seçilecek 13. cumhurbaşkanının yetkili, icracı iki cumhurbaşkanı yardımcısı olması önerisi getirdi.

"ATANIRLARSA, GÖREVDEN AYRILMALARI GEREKECEK"

Anayasa profesörü CHP'li İbrahim Kaboğlu, resmi olarak cumhurbaşkanı yardımcılığı adaylığı statüsü olmadığı için seçime kadar iki belediye başkanının görevden ayrılmasına gerek olmadığını ancak seçimden sonra cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanmaları durumunda bu görevden ayrılmaları gerektiğini söyledi.

Kaboğlu, Halk TV'den Can Coşkun'a konuştu. 

Coşkun yazısında, "Kaboğlu'na göre İmamoğlu ve Yavaş'ın Cumhurbaşkanı Yardımcılığı'na 'geç' atanmaları da bir formül olarak düşünebilir. Zira bu seçimden 10 ay sonra yerel seçimler var. Özetle; 10 ay sonra Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevine atanacakları konusunda şimdiden bir vaat verilirse bu uygulanabilir" ifadesini kullandı. 

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler