Gündem

Yaşından dolayı çalışamayanlar düzenleme istiyor

EYT çalışmalarının başlaması ile birlikte gözler emekliliğe çevrildi.

Eklenme : 23 Ocak 2023 Pazartesi 12:20 - Güncelleme : 23 Ocak 2023 Pazartesi 11:55


EYT düzenlemesi ile birlikte 8 Eylül 1999’dan önce çalışmaya başlayanlar ve prim gününü dolduranlar emekli olabilecek. Düzenlemenin TBMM’den çıkması beklenirken, yaşı ileri düzeye geldiği için çalışamayan ve prim günü 3600’ü tamamlamayan mağdurlar düzenleme kapsamında kendilerine de bir borçlanma hakkı verilmesi talebinde bulunarak çağrıda bulunuyor.

EYT KAPSAMINDA BİR DÜZENLEME İLE BORÇLANMA HAKKI TALEP EDİLİYOR

Uzun bir sürenin ardından iktidar EYT ile ilgili çalışmaya başlarken, yakın zamanda TBMM’ye gelerek somutlaşması bekleniyor. Sürece ilişkin yaklaşık 2 milyon kişinin emekli olması beklenirken, yeni mağduriyetler de gündeme gelmeye başladı. 1999 öncesi girişi olan fakat prim günü 3600 sınırında olan, ilerlemiş yaşı sebebiyle çalışamayanlar da EYT kapsamında bir düzenleme ile borçlanma hakkı ile emekliliklerinin önünün açılmasını talep ediyor.

EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN BORÇLANMA

Mağdurlar geçmişte eksik yatan primler veya yatırılmayan primler nedeniyle mağduriyet yaşarken, ilerleyen yaşlarının etkisi ile birlikte bir işte de çalışamıyor. Bu durumda olan mağdurlar emekli olamazken, en az 3600 prim gününün yakalanabilmesi için EYT kapsamında yapılacak bir düzenleme ile emekliliklerinin önünün açılmasını talep ediyor.

mehmet fahri özkan / milli gazete